İnsan derisinde langerhans hücreleri ile CGRP ifade eden nöronlar arasındaki etkileşimin araştırılması
Analysis of langerhans cells and CGRP-expressing neurons interaction in human skin
  1. Tez No: 919275
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Dermatoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Allergy and Immunology, Dermatology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Langerhans hücreleri (LH) ile derideki duyusal sinir lifleri arasında yakın bir ilişki vardır ve LH'leri nörotransmitter reseptörleri ifade ederek periferik sinir sistemiyle iletişim sağlarlar. Bir nöropeptit olan kalsitonin geni ile ilişkili peptidin (CGRP), LH'lerinin antijen sunma fonksiyonunu düzenleyebildiği ve bunun derideki sinir sistemi ile bağışıklık sistemi arasındaki düzenleyici bir etkileşim mekanizmasının kanıtı olduğu gösterilmiştir. Öte yandan deri hem içsel hem de dışsal birçok faktörün etkilediği karmaşık bir yapıdır ve bu faktörler vücudun deri hastalıklarına karşı oluşturacağı yanıtı etkiler. Dolayısıyla bu çalışmada; yaş, vücut kitle indeksi, sigara kullanma durumu ve anatomik bölge farklılıklarına bağlı olarak insan derisinde LH'leri ile CGRP ifade eden nöronlar arasındaki etkileşimin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 20-70 yaşları arasındaki 60 gönüllüden alınan deri doku örnekleri kullanıldı. Genel histolojik analizler için toluidin mavisi, Masson trikrom ve hematoksilen eozin boyamaları yapıldı. İmmünofloresan değerlendirmeler için CD207, CD1a ve CGRP işaretlemeleri gerçekleştirildi ve LH'leri elektron mikroskobik olarak değerlendirildi. Buna ek olarak genetik olarak modifiye edilmiş farelerde LH'leri ve CGRP ifade eden nöronlar arasındaki etkileşimin araştırılması amaçlandı. LH ablasyonu bulunan farelerde epidermisteki sinir liflerinde azalma gözlenirken CGRP ifade eden sinir liflerinin yoğunluğunda değişiklik görülmedi. Ayrıca CGRP ifade ettiğini gösterdiğimiz MrgprA3 nöronlarının ablasyonu sonrası LH yoğunluğunda değişiklik izlenmedi. İnsan derisinde yapılan analizler sonucunda, genç deri ile kıyaslandığında mast hücre yoğunluğunun yaşlı ve fotoyaşlı deride artış gösterdiği, LH yoğunluğunun fotoyaşlı deride azaldığı ve CGRP ifade eden sinir lifi oranının fotoyaşlı deride arttığı ortaya kondu. Buna karşın LH'leri ve Birbeck granüllerinin ultrastrüktürel analizlerinde genç, yaşlı ve fotoyaşlı deride değişiklik izlenmedi. Bu veriler, derideki nöroimmünolojik düzenlenmeyi anlamak ve hücresel koordinasyonun hem nasıl sağlandığı hem de nasıl kaybedildiğini ortaya koymak için önemlidir. Elde edilen bulgular, çeşitli deri hastalıkları hakkındaki anlayışımızı artıracak ve yeni tedavi yaklaşımlarının ortaya konmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Langerhans cells (LCs) are closely associated with sensory nerve fibers in the skin and express neurotransmitter receptors, enabling interaction with the peripheral nervous system. The neuropeptide Calcitonin Gene-Related Peptide (CGRP) may regulate the antigen-presenting function of LCs. This provides evidence of regulatory mechanisms of interaction between the immune system and the nervous system in the skin. However, the skin is a complex structure influenced by diverse intrinsic and extrinsic factors, which play a critical role in the body's response to skin diseases. Hence, this study aims to evaluate the interaction between LCs and CGRP-expressing neurons in human skin depending on age, body mass index, smoking habit and anatomical region differences. In this study, skin tissue samples were obtained from 60 volunteers ranging from 20 to 70 years of age. For general histological analyses, samples were stained with toluidine blue, Masson trichrome, and hematoxylin-eosin while immunofluorescent evaluations included CD207, CD1a, and CGRP immunostaining. Ultrastructural analyses of LC were conducted using electron microscopy. Additionally, it is aimed to analyze the interactions of CGRP-expressing neurons and LCs in genetically modified mice. It showed reduction of nerve fibers but not in CGRP-expressing nerve fibers in LC ablated mice. Also, LCs density did not change in depletion of the MrgprA3 neurons which expresses CGRP. In human skin, mast cell density has increased in sun-protected old and sun-exposed aged (photoaged) skin compared to sun-protected young skin. In photoaged skin, while LC density has decreased, CGRP-expressing nerve fiber density increased. Ultrastructurally, no changes were seen in LCs as well as Birbeck granules in sun-protected young, old and photoaged skin. The present data is crucial for understanding neuroimmunological regulation in the skin and for elucidating how cellular coordination is both maintained and disrupted. These findings will enhance our knowledge of various skin disorders and contribute to the development of novel therapeutic approaches.