Obstrüktif ikterlerde manyetik rezonans kolanjiyografi
Magnetic resonance choloangiography in obstructive icters
  1. Tez No: 91932
  2. Yazar: NAFİZ ÇOKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Biliyer obstrüksiyonlarda half-fourier acquisition single shot turbo spin echo (HASTE) sekansı kullanılarak yapılan manyetik rezonans (MR) kolanjiyografinin safra yollarının dilatasyonu, obstrüksiyon seviyesinin gösterilmesi ve tıkanma nedeninin belirlenmesindeki etkinliği araştırıldı. Klinik, laboratuvar ve diğer görüntüleme modalite bulguları ile tıkanma ikteri ön tanısı alan 75 hastada aksiyal, koronal ve sağ-sol sagital oblik planlarda HASTE sekansı ile (TR: 10.92, Efektif TE:87, FA: 150, NEX:1, Matriks:240x256, FOV:300x300, Bant Genişliği:260 Hz/piksel ) ince kesit (kesit kalınlığı 5 mm) tekniği kullanılarak, intra ve ekstrahepatik safra yolları incelendi. Olguların tümü USG, 63' ü BT, 3' ü PTK, 2' si ERCP ile de değerlendirildi. HASTE MR kolanjiyografi sonuçları, cerrahi müdahale uygulanmayan 7 olgu dışında tümünde operasyon tanılarıyla korele edildi. MR kolanjiyografi ile 30 olguda koledokolitiazis, 12 olguda benign obstrüksiyon, 33 olguda ise malign obstrüksiyon saptandı. Diğer görüntüleme modaliteleriyle safra yollarında dilatasyon saptanan tüm olgularda biliyer sistemdeki dilatasyon MR kolanjiyografi ile de gösterildi. Biliyer sistemin dilatasyonun ve obstrüksiyon seviyesinin gösterilmesinde HASTE MR kolanjiyografinin tanı duyarlılığı % 98,5 bulunmuştur. Sonuç olarak, biliyer sistem obstrüksiyonlarında HASTE MR kolanjiyografinin kolay uygulanabilir, noninvaziv ve güvenilir bir yöntem olduğu, diğer radyolojik modalitelerle korele değerlendirildiğinde cerrahi öncesi tanıya önemli katkıda bulunabileceği kanısına varılmıştır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY MAGNETIC RESONANCE CHOLOANGIOGRAPHY IN OBSTRUCTIVE ICTERS The effectiveness of MR cholangiography using (half-fourier acquisition single shot turbo spin echo) HASTE sequence in detecting level and possible reason of obstruction of dilated biliary ducts were evaluated. The Intra- and extrahepatic billiary tree of 75 patients who have clinical outcome of obstructive icter, are examined by HASTE sequence ( TR: 10.92, Effective TE:87, FA: 150, NEX:1, Matrix:240x256, FOV:300x300, Bandwidth:260 Hz/pixel ) in axial, coronal, left and right sagittal oblique plans with a thin slice (slice thickness=5 mm) technique. In all patients, billiary duct dilatations detected with other imaging modalities were also demonstrated with MR cholangiography. We also examined 63 patients with computed tomography, 3 patients with PTC, 2 patients with ERCP and all of them with ultrasonography. HASTE MR cholangiography results of all of the cases were confirmed with surgery except 7 inoperated patients. MR cholangiography revealed choledocholithiasis in 30, benign obstruction in 12, and malignant obstruction in 33 patients. The specificity of HASTE MR cholangiography was 98,5 % in demonstrating the billiary tract dilatations and detecting the obstruction level. In conclusion; In biliary system obstructions HASTE MR cholangiography is a easily performed, noninvasive and reliable technique and when corralated with other radiological modalities it is thought to be of help for the preoperative diagnosis. 70