Yoğun bakım ünitesinde monitorizasyona yönelik hemşirelerin deneyimleri ve çözüm önerileri
Nurses experience and solution suggestions for monitoring in the intensive care unit
- Tez No: 919323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ŞANLITÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN DEMİRDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma yoğun bakım hemşirelerinin hasta monitörizasyonunda deneyimledikleri sorunlar ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Tokat ilinde yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi esas alınmıştır. Araştırmanın örneklemini; çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ölçüt örneklem yöntemiyle seçilen yoğun bakım hemşireleri oluşturmuştur. Bireysel derinlemesine görüşme tekniği ile yapılan görüşmelerde veri toplamak için“Hemşire Tanıtım Formu”uygulanmış ve“Hastaları monitörize takip ettiğiniz süreçte monitör kabloları ve monitörizasyonla ilgili herhangi bir sorun yaşadınız mı?”sorusu yöneltilmiştir. Bu soruya“evet”cevabını veren hemşirelere“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile bireysel derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda 10 yoğun bakım hemşiresi ile veri doygunluğuna ulaşılmıştır. Araştırma boyunca Niteliksel Araştırmaları Raporlama Standartları (Consolidated criteria for reporting qualitative research (COREQ)) kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde, tüme varımcı niteliksel içerik analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda dört ana tema elde edilmiştir. Elde edilen temalar sırasıyla;“Hemşirelerin monitörizasyona yüklediği anlam”,“Tedavi ve bakım vermede monitörizasyon ve kablolarından kaynaklı yaşanan güçlükler”,“Hemşirenin gözünden hastaların yaşadığı psikososyal güçlükler”ve“Hemşirelerin gözünden monitörizasyon kablolarına yönelik görüş ve çözüm önerileri”şeklindedir. Bu çalışma sonucunda yoğun bakım hemşirelerinin yoğun bakımlarda monitörizasyonu gerekli buldukları sonucuna varılmıştır. Ancak hemşirelerin ve hastaların monitörizasyon ve kabloları ile ilgili olumsuz deneyimler yaşadıkları bulgulanmış olup katılımcı hemşireler kablosuz monitör sistemlerinin kullanılabilirliğini çözüm önerisi olarak sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Tokat province to determine the problems experienced by intensive care nurses in patient monitoring and their solution suggestions. The study was based on qualitative research method. The sample of the study consisted of intensive care nurses selected by criterion sampling method that met the inclusion criteria. In the interviews conducted with individual in-depth interview technique,“Nurse Introduction Form”was applied to collect data and the question“Have you experienced any problems with monitor cables and monitoring during the process of monitoring patients?”was asked. The nurses who answered“yes”to this question were individually interviewed in-depth with the“Semi-structured Interview Form”. As a result of the interviews, data saturation was reached with 10 intensive care nurses. Consolidated criteria for reporting qualitative research (COREQ) were used throughout the study. In the analysis of qualitative data, inductive qualitative content analysis was used. Four main themes were obtained as a result of the analysis. The themes obtained are respectively;“The meaning that nurses attribute to monitoring”,“Difficulties experienced due to monitoring and cables in treatment and care giving”,“Psychosocial difficulties experienced by patients from the nurse's perspective”and“Opinions and solution suggestions for monitoring cables from the nurses' perspective”. As a result of this study, it was concluded that intensive care nurses in intensive care units