Spinal cerrahi geçirecek hastalarda perioperatif gelişmiş iyileşme bakımı (enhanced recovery after surgery-eras) ve geleneksel bakımın etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of enhanced recovery after surgery (ERAS) and traditional care in patients undergoing spinal surgery
- Tez No: 919430
- Danışmanlar: DR. MEHTAP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: ERAS protokolü, cerrahi sonrası iyileşmeyi hızlandıran, komplikasyonları azaltan ve hastanede kalış süresini kısaltan bir yaklaşımdır. Bu çalışma, posterior dekompresyon ve lomber füzyon cerrahisi geçiren hastalarda geleneksel bakım ile gelişmiş iyileşme bakımı (Enhanced Recovery After Surgery-ERAS) protokolünün etkinliğini ve klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı hedeflemektedir. Metot: Çalışma, 18-70 yaş arasındaki, ASA I-II skoru olan 80 hasta ile yapılmış, hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır: Grup 1 (Geleneksel Bakım) ve Grup 2 (ERAS). Tüm hastalar posterior dekompresyon ve lomber füzyon cerrahisi geçirmiştir. ERAS grubuna preoperatif eğitim verilmesi, açlık süresinin kısaltılması, multimodal analjezi, postoperatif erken oral alım, mobilizasyon, kateterlerin erken çıkarılması gibi protokoller uygulanmıştır. Geleneksel bakım grubunda ise standart açlık süreleri, analjezi ve standart bakım tedavileri uygulanmıştır. Veriler; anestezi yönetimi, cerrahi süresi, komplikasyonlar, iyileşme süreleri ve ağrı skorları gibi parametrelerle toplanmıştır. Bulgular: İki grup arasında hastanede kalış süresi, ağrı yönetimi, komplikasyon oranları ve iyileşme hızları açısından anlamlı farklar gözlemlenmiştir. ERAS grubunda hastanede kalış süresi kısalmış, ağrı skorları daha düşük bulunmuş ve postoperatif komplikasyonlar daha az görülmüştür. Ayrıca, ERAS grubunda erken mobilizasyon ve erken oral alım gibi iyileşmeyi hızlandıran faktörler belirgin şekilde daha hızlı olmuştur. Sonuç: ERAS protokolü, geleneksel bakım yöntemlerine kıyasla hastaların postoperatif iyileşme süreçlerini hızlandırmış, komplikasyon oranlarını azaltmış ve hastanede kalış süresini kısaltmıştır. Bu sonuçlar, ERAS protokolünün cerrahi iyileşme süreçlerinde önemli bir rol oynadığını ve hastaların daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The ERAS protocol is an approach that accelerates postoperative recovery, reduces complications, and shortens hospital stay. This study aims to compare the efficacy and clinical outcomes of the Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocol with conventional care in patients undergoing posterior decompression and lumbar fusion surgery. Method: The study was conducted with 80 patients aged 18-70 years with ASA I-II scores, and the patients were randomly divided into two groups: Group 1 (Traditional Care) and Group 2 (ERAS). All patients underwent posterior decompression surgery. The ERAS group received protocols including preoperative education, shortening of fasting time, multimodal analgesia, early mobilisation and limitation of fluid intake. In the conventional care group, standard fasting times, analgesia and fluid therapies were used. Data were collected with parameters such as anaesthesia management, duration of surgery, complications, recovery times and pain scores. Results: Significant differences were observed between the two groups in terms of length of hospital stay, pain management, complication rates and recovery rates. The ERAS group had a shorter hospital stay, lower pain levels and lower postoperative complication rates. In addition, recovery factors such as early mobilisation and early oral intake were significantly faster in the ERAS group. Conclusion: The ERAS protocol improved patients' postoperative recovery, reduced complication rates and shortened hospital stay compared to traditional care methods. These results show that the ERAS protocol plays an important role in surgical recovery processes and helps patients recover faster.