Lösinden zengin alfa 2 glikoprotein 1'in toplum kökenli pnömonili çocuk hastalarda biyobelirteç olarak değerlendirilmesi
Leucine-rich alpha 2 glycoprotein 1 evaluation as a biomarker in children patients with community acquired pneumonia
  1. Tez No: 919429
  2. Yazar: NADİRE BOZKÖYLÜ ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonları, genellikle viral veya bakteriyel etkenlere bağlı olarak akciğerler ve bronşları etkileyen ciddi hastalıklardır. Pnömoni, çocuklarda yüksek morbidite ve mortaliteye neden olabilir. Tanı, öykü ve fizik muayene ile konulsa da kesin belirteç bulunmamaktadır. Lösinden zengin alfa 2 glikoprotein 1 (LRG1), inflamasyon ve doku iyileşmesi süreçlerinde rol oynayan bir akut faz reaktanıdır. Nötrofiller, epitel ve fibroblastlar tarafından salgılanan LRG1, inflamatuar yanıtın düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı, toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı alan hastalarda plazma ve noninvaziv idrar/tükürük örneklerinde LRG1 düzeylerinin akut faz reaktanları ile ilişkisini ve prognoza etkini değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Randomize kontrollü, prospektif olarak yapılan bu çalışmaya hastanede yatan TKP tanılı ve genel çocuk polikliniğinden herhangi bir şikâyeti ve kronik bir hastalığı bulunmayan sağlıklı olgular dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, hastanede yatış süreleri ve kontrol grubunu oluşturan olguların demografik özellikleri kaydedildi. Tüm olgulardan rutin tetkiklere ek LRG1 değeri için kan örneği, idrar örneği ve tükürük örneği alındı ve ELISA yöntemi ile çalışıldı. Olguların tanı anında rutin alınan hemogram, CRP, PCT, biyokimya parametreleri hasta dosyalarından tarandı ve sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında 1. gün plazma, idrar, tükürük LRG1 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırası ile p=0.178, p=0.111, p=0.098). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte 1.gün hasta olguların tükürük LRG1 düzeyleri, kontrol grubundan daha yüksekti (medyan 7.7ng/ml; 2.4ng/ml). Hasta grubunda 1. ve 5.gün bakılan plazma, idrar, tükürük LRG1 düzeylerinde de istatistiksel anlamlı fark görülmedi (sırası ile p=0.721, p=0,514, p=0.386).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Lower respiratory tract infections (LRTIs) in children are serious conditions that primarily affect the lungs and bronchi, often caused by viral or bacterial pathogens. Pneumonia can lead to high morbidity and mortality rates in children. Although diagnosis is based on medical history and physical examination, a definitive biomarker has not yet been identified. Leucine rich alpha 2 glycoprotein 1 (LRG1) is an acute-phase reactant involved in inflammation and tissue repair processes. Secreted by neutrophils, epithelial cells, and fibroblasts, LRG1 plays a significant role in regulating the inflammatory response. This study aims to evaluate the relationship between LRG1 levels in plasma and non-invasive urine/saliva samples with other acute-phase reactants and their impact on prognosis in patients diagnosed with community-acquired pneumonia (CAP). Materials and Methods: This randomized controlled prospective study included hospitalized children diagnosed with CAP and healthy individuals from the general pediatric outpatient clinic without any complaints or chronic diseases. The demographic characteristics and hospital stay durations of the patient group, as well as the demographic characteristics of the control group, were recorded. In addition to routine tests, serum, urine, and saliva samples were collected from all participants to determine LRG1 levels using the ELISA method. Routine laboratory parameters, including hemogram, CRP, procalcitonin, and biochemical parameters obtained at diagnosis, were retrieved from patient records and analyzed. Results: There was no statistically significant difference between the patient and control groups regarding plasma, urine, and saliva LRG1 levels on day 1 (p=0.178, p=0.111, p=0.098, respectively). Although not statistically significant, the median saliva LRG1 levels in the patient group were higher than those in the control group on day 1 (7.7 ng/ml vs. 2.4 ng/ml). No statistically significant differences were observed between plasma, urine, and saliva LRG1 levels measured on days 1 and 5 in the patient group (p=0.721, p=0.514, p=0.386, respectively).