Türk toplumunda konjenital diş anomalilerinin görülme sıklığı
Prevalence of congenital dental anomalies in Turkish population
- Tez No: 91945
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
45 ÖZET Konjenital diş anomalileri ırka ve etnik kökene göre değişik oranlarda ortaya çıkan ve tedavi planlamasını doğrudan etkileyen önemli bir durumdur. Değişik toplumlarda bir veya birkaç anomaliye yönelik prevalans çalışmaları sık olarak yapılmakla birlikte, tüm konjenital anomalileri kapsayan prevalans çalışmaları az olup, ülkemiz insanları için de aym durum söz konusudur. Türk toplumunda konjenital diş anomalisi prevalansını ortaya koymak için bu araştırma yapılmış ve elde edilen bulgular literatür bulguları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Kongenital tooth anomalies appear to be related to the race and ethnical roots in different ratios and effect the general dental treatment planings directly. Although prevalance researches are carried out in different societies directed towards a few anomalies, researches of prevalence consisting of the whole tooth anomalies are performed rarely, also for our nation. This resarch was performed for consideration of the congenital tooth anomaly prevalance in the Turkish society and the findings were discussed in comparison with the literature findings.