Periodontal interproksimal kemikiçi defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğiyle tedavisinde rezorbe olan periodontal bariyer membranın (guidor-R) etkinliğinin incelenmesi
Evaluation the efficiacy of biodegradable periodontal barrier membrane (guidor-R) in the treatment of interproximal intrabony defects according to the principals of guided tissue regeneration
- Tez No: 91944
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
73 6.ÖZET lltihapsal periodontal hastalık sonucu oluşan interproksimal kemikiçi defektlerinin yeni bağ dokusu ataşmanı ve sert doku oluşumu ile tedavisi geleneksel periodontal tedavi yöntemleriyle tam olarak mümkün olmamaktadır. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu (YDR) hastalık nedeniyle bozulmuş periodontal doku bütünlüğünü ve sağlığını yeniden oluşturmak amacıyla geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Bu çalışma, interproksimal kemikiçi defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile tedavisinde rezorbe olan Guidor® periodontal bariyer membranın etkinliğini incelemek ve bulguları flap operasyonu ile karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla toplam |19| hastada saptanan 34 adet interproksimal kemikiçi defekti çalışma kapsamına alınmıştır. Deney grubunda yer alan 17 adet defekte Guidor®, bariyer membran olarak kullanılmış, kontrol grubunda ise sadece flap operasyonu yapılmıştır. Çalışmada klinik olarak Silness-Löe Plak indeksi, Löe-Silness Gingival indeksi, Dişeti Kenarı Konumu, Periodontal Sondalanma Derinliği, Rölatif Ataşman Düzeyi, Transgingival Ölçüm Düzeyleri ölçülmüş, radyografık olarak meydana gelen sert doku değişimleri incelenmiştir. Bir yıl sonunda her iki grupta da dişeti çekilmesi saptanmıştır. Gruplar arasında dişeti kenarı konum değişikliği açısından defektin en derin noktasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
74 7.SUMMARY Conventional periodontal therapy has been found effective only to a certain extent in the formation of new connective tissue attachment and hard tissue formation in the interproximal intrabony defects caused by inflammatory periodontal diseases. The aim of the Guided Tissue Regeneration (GTR) therapy is to restore the lost integrity of the periodontal tissues as a result of the disease. The purpose of the present study is to evaluate the efficiacy of biodegradable Guidor® periodontal barrier membrane in the treatment of interproximal intrabony defects according to the principles of GTR and to compare with conventional flap surgery. 34 interproximal intrabony defects in 19 systemically healthy patients with adult periodontitis have been selected for the study. The test group, in which Guidor® barrier membrane has been used, consisted of 17 defects while the same number of defects were treated with flap operation. Siiness-Löe Plaque Index, Löe-Silness Gingival Index, location of the gingival margin, periodontal probing depth, relative attachment levels, sounding measurements have been done. Radiographic analysis has been used to measure the formation of new mineralized tissue. Both modalities of treatment resulted in gingival recession at the end of the one year period. No statistically significant recession was found between groups when the deepest sites of the defects were compared (p>0.05).