Türk sporunun gelişmesinde spor federasyonlarının rolü güreş federasyonu örneği
  1. Tez No: 9195
  2. Yazar: MÜRSEL AKDENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİD ADALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türk Sporunun Gelinmesinde Spor Federasyonlarının Rolü ' ve Güreş Federasyonu örneği" adlı bu çalışmada; Türkiye, Fede ral Almanya ve Avusturalya Spor organizasyonları sistemleri mu kayeseli olarak ele alınmış ve yeni bir model ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'de bu alanda ve bu kapsamda ilk defa yapılan bu çalışmada, Türk ve Avusturalya spor organizasyonları sistemi ü- zerine saha araştırması, Federal Almanya spor organizasyonu sis temi üzerine ise; kütüphane çalışması ve kaynak taraması yapıl mıştır. Ayrıca Almanya' daki spor kurum ve kuruluşları ve yüksek öğretim kurumlarıyla yazışmalar yapılmış ve kaynaklar Almanca ve İngilizceden tercüme edilerek aktarılmıştır. Yine Türkiye'deki bazı kütüphaneler gezilerek kaynak taraması yapılmış ve sporla ilgili kurura ve kuruluş yetkilileriyle doğrudan görüşme yapıla rak konu hakkında fikir ve teklifler belirtilmiştir. Daha sonra Türkiye Spor Federasyonları ve Güreş Federas yonu sistematize edilmiş ve Türk Spor Organizasyonunda yeni bir model ortaya konularak, sporda kalkınmanın yolları belirlenme ye çalışılmıştır. Diğer yandan, çağın İlmi ve teknolojik bakışı arasındaki değişmelere ve gelişmelere paralel olarak, Türkiye'de sporla il gili kurum ve kuruluşların mevzuat bazındaki (hukuki yönden) re- organizasyon çalışmalarının yanında özellikle zihniyet ve uygu lama alanında ki çelişkinin giderilmesi mecburiyetine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which is named as The Role of Sports Federation in the Development of Turkish Sports, the systems of Turkey, Federal Germany and Australia Sports Organizations were studied comperatively and it was tried to produce a new model. In this study that is firstly made in this field, court research was done on the system of Turkish-Australia sports ; Organization and library study and source research was done on the system of Federal Germany Sports Organization. In addition, the correspondence was done with the sports institutions and foundations and the institutions of higher Education in Germany and Sources were translated from German and English. Source research was done in some library in Turkey as well. The meeting was also done with the competents of intitutions and foundations related with sports directly and their opinions and suggestions about the subject were indicated. Further, Turkey Sports Federations and Wristling Federation were systematized and a new model in the Turkish Sports Organization was produced and it was tried to determine the ways of progress in sports. On the other side, being parallel to the scientific and technological develogments and Changings of the age, besides the reorganization study on the basis of regulations of institution and foundations in connection with sports in Turkey, especially the necessity of removal of the contradictions in the field of mentiality and application was indicated. The other goal of this study is to guide researchers, who will make scientific researh.