Türk judo federasyonunun yeniden yapılanması
- Tez No: 19538
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Eldeki çalışmada önce judo sporunun tarihi gelişimi incelenmiş ve Ju-Jitsu de dediğimiz silah ve sopalarla yapılan döğüş sporundan alındırılarak pratik zekaya, süratli intikale, muhakeme kudretine bütün vücut gücünün değerli bir şekilde hedef alman noktaya yansıtılması şeklinde orta asya kökenli bir bozkır medeniyetinin karakteristik özelliğini yansıtan bir mücadele sporu olarak ortaya çıktığını Jiggaro Kano isimli Japon profesörü dünyadaki bütün güreşleri inceleyerek sistematize etmiştir. Türkiye'de Spor Federasyonları 3530 sayılı spor kanunu öncesinde“Futbol birlikleri”ve“Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı”içerisinde Encümenler şeklinde teşkilatlandığı bilinmektedir. T.İ.C.İ. döneminde giderek merkezileşen genel idari mekanizma, sporu da etkilemiş, bilahare Türk spor kurumu kurularak federasyonlarında bu kuruma bağlanmasıyla tek parti dönemine has bir yönetim tarzına geçilmiştir. Bilahare sporun yönetimini sağlık ve eğitim gibi tama men devletin üstlenmesi, o zamanın şartları içinde federasyonlarında spor teşkilatına bağlanmasına sebep olmuştur. Judo Federasyonu da 1938 yılında çıkarılan 3530 sayılı kanun hükümlerine göre 1964 yılında Güreş Federasyonu bünyesinde kurulmuş ve 1966 yılında müstakil Federasyon olmuştur. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ndeki merkeziyetçi yapı içerisinde izlenen“yanlış politikalar”Judo Federasyonunun gerektiği gibi teşkilatlanmasına, gelişmesine ve yaygınlaşmasına engel olmuştur. Şu andaki uygulamada; Judo Federasyonu özerk bir yapıya sahip değildir. Yeni modelimizde ise idari ve mali özerkliğe kavuşmasıyla plan ve programlarını, organizasyonlarını, seri ve çağa uygun yapma imkanlarına sahip olacaklardır. Teşkilatlanmalarında ise federasyonların başarısı mutlak suretle işin ehli kişilerini görevlendirmede ve bunun kıstaslarını belirtmede yatmakta ve alt birimleri olan bölge temsilciliklerini kurmadadır. Neticede bu spor dalının ülkemizde daha başardı olabilmesi için ülke düzeyinde yeniden yapılanması gereği ortaya çıkarıldı. Eğitim faaliyetlerinde ise üniversitelerle işbirliği içinde daha bilimsel olarak koor- 66dineli bir biçimde çalışılması idari ve mali açıdan özerk bir Federasyon olarak çalışmalarını sürdürmesi gerekliliği ortaya çıkarıldı. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY First of all historical development of Judo sport is studied in this thesis and it is seen as an struggle sport which ha been seperatet from Ju-jutsu made by weapons and sticks. This sport is made systematical by Japanese Prof. Dr. Jıggaro Kano. It is Known that the sports Federations had been organized as football unions and Turkish Training Society Asscition before 3530 number of sports law. The Federations were connected Turkish Sports Society which has been Founded at the time of T.T.S.A. (T.İ.C.İ.) and by the way central manegment startetd as a way of only one party period. According to 3530 number of sports law in 1938 Judo Federation haws been founded in 1964 with in wrestling federation and become independet in 1966. The central manegment at the general phcsical education diroctory caused not to be good organized and widespread of Judo Fedaration. Now Judo Federation is not in an outonomous statu. But the new model we offered Judo Federation will able to make its plan and programme very quickly according to modern time with financial and administertive outonomous AS a result to be succesful for this sport branches in our country need to a reconstituhe and cooperation with the universties at the scientific studies and must be outonomous apart from financial and administeration 68