Pediatrik laparoskopik cerrahilerde intraoperatif akciğer ultrasonografi skorlarının prospektif gözlemsel değerlendirilmesi
Prospective observational evaluation of intraoperative lung ultrasonography scores in pediatric laparoscopic surgery
- Tez No: 919505
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SAVRAN KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Çocuklarda yapılan laparoskopik cerrahiler, batın içerisine karbondioksit insuflasyonu ile pnömoperitoneum oluşturularak gerçekleştirilen ve akciğerde atelektazi gelişimine zemin hazırlayan girişimlerdir. Akciğer ultrasonografisi akciğer patolojilerinin belirlenmesinde yatak başında kullanılabilen hızlı ve pratik bir tanı aracıdır. Bu sebepten çalışmamızda genel anestezl altında pnömoperltoneum uygulanan çocuklarda lntraoperatlf akclğer ultrasonograflslnln atelektazlyl öngörmedekl başarısını göstermeyl hedefledlk. Bu amaçla entübasyon sonrası (T1), ekstübasyondan önce (T2), ve derlenmenln 30. daklkasına (T3) denk gelecek zaman dlllmlnde olacak şekllde bllateral ve toplam 12 zonda transtoraslk akclğer ultrasonograflsl lle değerlendlrme yaptık. GEREÇ VE YÖNTEM: Genel anestezi altında laparsokopik cerrahi geçirecek olan, 0-18 yaş arası, ASA I-III risk grubunda 64 hasta dahil edildi. Çocuk hastalar operasyon için ameliyat masasına alındıktan sonra rutin anestezi koşulları sağlanarak güvenli anestezi indüksiyonu yapıldı. İndüksiyon ve orotrakeal entübasyonu takiben ultrasonografi cihazı ile akciğerlerin her bir hemitoraksı için 6 alanda olmak üzere toplamda 12 zonda değerlendirildi, bu skor T1 LUS skoru olarak kaydedildi. Operasyon bitiminde ekstübasyon öncesi ikinci bir LUS değerlendirmesi yapıldı, ve bu skor T2 LUS olarak kaydedildi. Hasta güvenli bir şekilde ekstübe edildikten sonra derlenme odasına alındı ve derlenme odasına alındıktan 30 dakika sonrasına denk gelen üçüncü bir LUS ölçümü yapılarak T3 LUS olarak kaydedildi. BULGULAR. Çalışmaya 64 hasta dahil edildi. Toplam T1-T3,T1-T2, T2-T3 LUS skorları arasında anlamlı fark bulundu (p0.05). 2 SONUÇ. Laparoskoplk cerrahl geçlren pedlatrlk hastalarda, lntraoperatlf dönemde gerekll tüm önlemler alınsa blle atelektazl gellşme rlskl bulunmaktadır. Akclğer ultrasonograflsl atelektazl tanısının konulmasında hasta başında yapılabllen pratlk ve hızlı blr tanı yöntemldlr. O nedenle bu tlp hastalarda anestezlye bağlı atelektazlnln erkenden tanı konulması, taklp ve tedavlsl açısından faydalı ola blleceğlnl düşünmekteylz. ANAHTAR KELİMELER:Laparoskopik cerrahi, atelektazi, akciğer ultrasonografisi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Laparoscopic surgeries in children are performed by creating pneumoperitoneum with carbon dioxide insufflation into the abdomen, which predisposes to the development of atelectasis in the lung. Lung ultrasonography is a rapid and practical diagnostic tool that can be used at the bedside to determine lung pathologies. For this reason, we targeted to demonstrate the success of intraoperative lung ultrasonography in predicting atelectasis in children undergoing pneumoperitoneum under general anaesthesia. For this aim, we performed transthoracic lung ultrasonography in 12 zones bilaterally and in a total of 12 zones after intubation (T1), before extubation (T2), and 30 minutes after recovery (T3). MATERIALS AND METHODS: Sixty-four patients aged 0-18 years, in the ASA I-III risk group, undergoing laparoscopic surgery under general anesthesia were included. After the pediatric patients were taken to the operating table for the operation, safe anesthesia induction will be performed by providing routine anesthesia conditions. Following induction and orotracheal intubation, the lung will be evaluated by ultrasonography in a total of 12 zones, 6 zones for each hemithorax. The LUS score at this point will be evaluated as T1 LUS. Routine intraoperative anesthesiological management will be provided and at the end of the operation, a second LUS evaluation will be performed before extubation and this score will be named as T2 LUS. After the patient is safely extubated, he/she will be taken to the postanesthesia care unit (PACU) as a routine practice and a third LUS measurement will be made in the time period corresponding to the 30th minute of extubation and named as T3 LUS. RESULTS: The study included 64 patients. A significant difference was found between total T1- T3, T1-T2, T2-T3 LUS scores (p0.05). 4 CONCLUSION: Paediatric patients undergoing laparoscopic surgery are at risk of developing atelectasis even if all necessary precautions are taken in the intraoperative period. Lung ultrasonography is a practical and rapid diagnostic method that can be performed at the bedside for the diagnosis of atelectasis. Therefore, we think that it may be useful for early diagnosis, follow-up and treatment of anaesthesia-induced atelectasis in such patients. KEY WORDS: Laparoscopic surgery, atelectasis, lung ultrasonography