Laparoskopik apendektomi geçiren çocuk hastalarda ağrı yönetiminde kuadratus lumborum bloğu ve rektus kılıf bloğunun karşılaştırılması
Comparison of quadratuus lumborum block and rectus sheath block in pain management in children patients undergoing laparoscopic apendectomy
  1. Tez No: 910139
  2. Yazar: AHMET ERTUĞRUL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZEN ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk hastalarda postoperatif analjezi yöntemi olarak farklı rejyonal anestezi teknikleri kullanılmaktadır. Ultrasonografinin anestezi pratiğine girmesi ile bölgesel sinir blok uygulamalarında ilerlemeler kaydedilmiştir. Biz bu çalışmamızda laparoskopik appendektomi geçiren çocuk hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan quadratus lumborum blok (QLB) ile rektus kılıf bloğun postoperatif analjezik ihtiyacına, ağrı skorlarına, hasta ve ebeveyn memnuniyetine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, etik kurul onayı alındıktan sonra, laparaskopik apendektomi geçirecek, ASA risk sınıflaması I, II ve 2-16 yaş arası 47 çocuk hasta üzerinde gerçekleştirildi. Randomize olarak seçilen hastalara genel anestezi uygulamasını takiben, insizyon öncesinde USG eşliğinde QL veya RKB yapıldı. Her iki blok 0,4 ml/kg % 0,25 bupivakain ile uygulandı. Perioperatif hemodinamik parametreler, postoperatif 0.dakika, 5. dakika, 30.dakika, 1. 2. 4. 6. 12. ve 24. saat FLACC skorları kaydedildi. Ayrıca ilk analjezik ihtiyaç zamanı, toplam analjezik ihtiyacı olan hasta sayısı, yan etkiler, komplikasyonlar ve ebeveyn memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Çalışmayı 50 çocuk hasta dahil edildi. 3 hasta açık tekniğe geçilmesi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Toplam 24 hasta RKB grubuna, 23 hasta QLB grubuna alındı. Demografik veriler ve hemodinamik ölçümler açısından iki grup arasında istatistiksel olarak sonuçlar benzerdi (p>0.05). Analjezik tüketim sayısı, toplam doz açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi. RKB de toplam 7,96,5 mg/kg QLB toplam 6,57,14 mg/kg olarak bulundu (p=0.427). FLACC skorları, iki grup arasında tüm zaman noktalarında benzerdi ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Her iki grupta aile memnuniyeti benzerdi (p>0.05). Her iki grupta da komplikasyon olmadı. Sonuç: Laparaskopik appendektomi geçiren çocuk hastalarda ultrason eşliğinde bilateral yapılan QLB ve RKB'nin postoperatif ağrı yönetiminde etkinliğini karşılaştıran çalışmamızın sonucuna göre ağrı skorları ve aneljezik tüketim sayısı her iki blok benzer bulunmuştur. Laparoskopik cerrahilerde postoperatif ağrı yönetiminde her iki bloğun multimodal aneljezi içerisinde kullanılması uygundur
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Different regional anesthesia techniques are used as postoperative analgesia methods in pediatric patients. With the introduction of ultrasonography into anesthesia practice, regional nerve block applications have improved. In this study, we aimed to compare the effects of ultrasound-guided quadratus lumborum block (QLB) and rectus sheath block on postoperative analgesic needs, pain scores, and patient and parent satisfaction in pediatric patients undergoing laparoscopic appendectomy. Materials and Methods: After obtaining ethics committee approval, our study was conducted on 47 pediatric patients with ASA risk classification I, II and between the ages of 2 and 16 who were undergoing laparoscopic appendectomy. Following general anesthesia, QL or RKB was performed under ultrasound guidance before incision in randomly selected patients. Both blocks were performed with 0.4 ml/kg 0.25% bupivacaine. Perioperative hemodynamic parameters, postoperative 0th minute, 5th minute, 30th minute, 1st, 2nd, 4th, 6th, 12th and 24th hour FLACC scores were recorded. In addition, the time of first analgesic requirement, the total number of patients requiring analgesics, side effects, complications and parental satisfaction were recorded. Findings: 50 pediatric patients were included in the study. 3 patients were excluded from the study due to conversion to open technique. A total of 24 patients were included in the RKB group and 23 patients in the QLB group. The results were statistically similar between the two groups in terms of demographic data and hemodynamic measurements (p>0.05). No significant difference was observed between the groups in terms of the number of analgesic consumptions and total dose. A total of 7,96,5 mg/kg was found in RKB and a total of 6,57,14 mg/kg in QLB (p=0.427). FLACC scores were similar between the two groups at all time points and no statistically significant difference was found (p>0.05). Family satisfaction was similar in both groups (p>0.05). There were no complications in either group. Conclusion: According to the results of our study comparing the effectiveness of QLB and RKB performed bilaterally under ultrasound guidance in postoperative pain management in pediatric patients undergoing laparoscopic appendectomy, pain scores and the number of analgesic consumption were found to be similar in both blocks. In laparoscopic surgeries, it is appropriate to use both blocks within multimodal analgesia in postoperative pain management.