Spor lisesi öğrencilerinin sporcu değer yönelimlerinin bazı demografik değişkenler bakımından incelenmesi
Examination of athlete value orientations of sports high school students in terms of some demographic variables
  1. Tez No: 919586
  2. Yazar: GÖZDE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araĢtırmada spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin sporcu değer yönelimlerini bazı demografik değiĢkenler bakımından belirlemektir. Betimsel tarama modelinde gerçekleĢtirilen araĢtırmanın evreni, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında KahramanmaraĢ ve Osmaniye illerindeki spor liselerinde 9. 10. 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluĢturmaktadır. AraĢtırmanın örneklemi ise evren içerisinden küme örnekleme yöntemiyle belirlenen okullardan seçkisiz olarak belirlenmiĢ 402 öğrenciden oluĢmuĢtur. AraĢtırma verilerinin toplanması amacıyla“Sporcu Değer Yönelimi Ölçeği”ve araĢtırmacı tarafından geliĢtirilen“KiĢisel Bilgi Formu”kullanılmıĢtır. Veri analizi için frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiĢ, değiĢkenlere iliĢkin alınan puanların demografik özellikler bakımından farklılaĢma durumunu belirlemede t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, anlamlı bulunan F değerinde fark olan grupları belirlemede ise Scheffe testinden yararlanılmıĢtır. AraĢtırma sonucunda öğrencilerin genel olarak sporcu değer yönelimi düzeylerinin yüksek olduğu, en yüksek oranda sorumluluk boyutuna en düĢük oranda ise kurallara uyma boyutuna yönelim gösterdikleri sonucuna ulaĢılmıĢtır. Spor Lisesi öğrencilerinin sporcu değer yönelimlerinde öğrenim görülen lise ve sporcu geçmiĢi değiĢkenleri bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamıĢtır. Cinsiyet, not ortalaması, sınıf düzeyi, genel spor branĢı, branĢ kategorisi, aile aylık geliri, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değiĢkenleri bakımından ise anlamlı farklılıklar bulunmuĢtur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the values of athletes attending sports high schools in terms of some demographic variables. The population of the research conducted in the descriptive survey model consists of students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of sports high schools in KahramanmaraĢ and Osmaniye provinces in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consisted of 402 students randomly selected from the schools determined by the cluster sampling method from within the universe.“Athlete Value Orientation Scale”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used to collect research data. Frequency, arithmetic mean and standard deviation values were determined for data analysis, t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test were used to determine the differentiation of the scores obtained for the variables in terms of demographic characteristics, and Scheffe test was used to determine the groups with significant differences in the F value. As a result of the research, it was concluded that the students' sports value orientation levels were generally high, and that they showed the highest orientation towards the responsibility dimension and the lowest towards the compliance with the rules dimension. There was no significant difference in the athlete value orientations of Sports High School students in terms of the variables of high school and athlete background. Significant differences were found in terms of gender, grade point average, class level, general sports branch, branch category, family monthly income, mother's education level and father's education level variables. Key Words :Sports, Sports High School Students, Athlete Value Orientations, Sportsmanship