Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalardan izole edilen gram negatif çomaklarda genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) oluşturma sıklığı
Prevalence of extended spectrum beta-lactamases (ESBLs) in gram negative rods isolated from intensive care unit patients
- Tez No: 91963
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BETİGÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
88 istanbul Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi'nden izole edilen 297 Gram negatif çomağın genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz aktivitesi ve çeşitli an tibiyotiklere duyarlılıkları incelenmiştir. İzole edilen bakterilerin 85'i Acineto- bacter spp., 55'i Pseudomonas spp., 45'i P.aeruginosa, 57'si K. pneumoniae, 5'i K.oxytoca, 26'sı E.coli, 17'si Enterobacter spp., 3'ü S.marcescens, 2'si C.freundii, 2'si P.mirabilis olarak identifiye edilmiştir. Bu bakteriler en sık ola rak trakeal sekresyon (%62) ve idrardan (%17) izole edilmiştir. GSBL aktivitesi çift disk sinerji yöntemiyle araştırılmış ve GSBL pozitif bulunan toplam 44 susun 31 (%70)'ini K.pneumoniae, 6 (%14)'sını E.coli, 2 (%4.5)'şerinin Enterobacter spp. ve Pseudomonas spp. olduğu saptanmıştır. K.pneumoniae, K.oxytoca ve E.coli suşlarına çift disk sinerji testinden başka NCCLS'in önerileri doğrultusunda ön tarama ve fenotipik konfırmasyon testleri uygulanmıştır, ön tarama testi uygulanan toplam 88 Klebsiella spp. ve E.coli susunun 67 (%76)'si olası GSBL pozitif sonuç vermiş, bu olası GSBL pozitif suşların 40 (%60)'ının GSBL oluşturduğu gösterilmiştir. Ön tarama testiyle olası GSBL pozitif bulunan 50 Kpneumoniae'run ay nı 31 susu, 5 K.oxytoca'nm aynı 3 susu ve 12 E.colfnin aynı 6 susu çift disk sinerji ve fenotipik konfirmasyon testleriyle GSBL pozitif sonuç vermişlerdir. Ön tarama testiyle olası GSBL pozitif bulunan ancak çift disk sinerji ve fenotipik konfirmasyon testiyle GSBL varlığı saptanmayan 21 Klebsiella spp.89 ve 6 E.coli susundan E-test yöntemi ile de GSBL varlığı aranmış ancak bu yöntemle de GSBL oluşturan susa rastlanmamıştır. Çift disk sinerji testinde GSBL oluşturduğu belirlenen 31 K.pneumoniae susunun 28 (%90)'i seftriakson diski ile 26 (%84)'sı sefepim diski ile belir lenmiş bu oranlar sefotaksim, aztreonam, sefuroksim ve seftazidim için sıra sıyla %48, %45, %13 ve %6 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY Prevalance of extended spectrum beta-lactamases (ESBLs) in Gram negative rods isolated from intensive care unit patients. Extended spectrum beta-lactamase activity and antibiotic resistance were investigated in 297 Gram negative rods isolated from Intensive Care Unit in Istanbul Medical Faculty. The number of bacteria were as follows: 85 Acinetobacter spp., 55 Pseudomonas spp., 45 P.aeruginosa, 57 K.pneu- moniae, 5 K.oxytoca, 26 E.coli, 17 Enterobacter spp., 3 S.marcescens, 2 C.freundii, 2. P.mirabilis, mostly isolated from tracheal aspiration material (62%) and urine (17%). ESBL activity was studied for all strains with double disc synergy test (DDST). Of 44 ESBL positive strains, 31 (70%) were K.pneumoniae, 6 (14%) were E.coli, 2 (4.5%) were Enterobacter spp. and 2 (4.5%) were Pseudo monas spp. K.pneumoniae, K.oxytoca and E.coli strains were also studied with initial screening and phenotypic confirmatory tests. It was suspected that 67 (76%) of 88 strains of E.coli and Klebsiella spp., producing ESBL with initial screening test and 40 of them (60%) confirmed by DDST and phenotypic confirmatory tests. Of 50 K.pneumoniae strains which were suspected for ESBL in initial screening test the same 31 strains, of 5 K.oxytoca strains, the same 3 strains91 and of 12 E.coli strains, the same 6 strains were found ESBL positive with DDST and phenotypic confirmatory tests. 21 Klebsiella spp. and 6 E.coli which were suspected for ESBL production in initial screening test but ESBL negative in DDST and phenotypic confirmatory tests were found ESBL negative also with E-test. Of ESBL positive 31 K.pneumoniae strains, 28 strains (90%) verified with ceftriaxone disc and 26 strains (84%) with cefepime disc and these ra tios for cefotaxime, aztreonam, cefuroxime and ceftazidime were: 48%, 45%, 13% and %6, respectively.