COVID pandemisinin Türkiye'deki yabancı konut yatırımları üzerindeki etkisi: Eğilim skoru eşleştirme yöntemleriyle ve regresyon yönteminin karşılaştırmalı bir uygulaması
The impact of the COVID-19 pandemic on foreign housing investments in Turkey: A comparative application of propensity score matching methods and regression methodmethods
- Tez No: 919687
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle ülkeler arasındaki ticaret hacmi hızla artmakta ve sınırların işlevselliği giderek azalmaktadır. Bu bağlamda, bireyler çeşitli sebeplerle ulusal veya uluslararası göç hareketlerine katılmaktadır. İnsanların göç etme nedenleri arasında daha iyi yaşam koşulları arayışı, savaş ve salgın hastalık gibi krizlerden kaçış, ya da ekonomik ve yatırım odaklı yeni fırsatlara yönelme isteği öne çıkmaktadır. Türkiye, stratejik coğrafi konumu, zengin kültürel yapısı ve komşu ülkelere kıyasla sahip olduğu gelişmişlik düzeyiyle, birçok ülke vatandaşı için hem yaşam hem de yatırım açısından cazip bir bölge haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda inşaat sektöründeki hızlı büyüme, emlak sektörünü de olumlu yönde etkilemiş ve sektöre olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, COVID-19 pandemisinin Türkiye'deki yabancı konut yatırımları ve toplam konut yatırımları üzerindeki etkilerini, hem klasik hem de güncel istatistiksel yöntemler kullanarak analiz etmektir. Bu doğrultuda, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) elde edilen il düzeyindeki veriler kullanılarak eğilim skoru eşleştirmesi (yarıçap eşleştirmesi ve çekirdek eşleştirmesi) ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, COVID-19 pandemisi döneminde Türkiye'de yabancı konut yatırımlarında düşüşler yaşandığını ve bu düşüşlerin negatif yönde anlamlı etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, birebir eşleştirme tekniği uygulandığında, istatistiksel olarak anlamlı olan negatif etkinin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, yalnızca en küçük kareler yöntemine dayanan regresyon analizlerinin veya detaylandırılmamış eğilim skoru eşleştirme yöntemlerinin yanıltıcı öngörülere yol açabileceğini göstermektedir. Ek olarak, COVID-19 pandemisi döneminde Türkiye'de toplam konut yatırımlarının nasıl etkilendiğine dair kısa ve uzun dönem istatistiksel analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda, eğilim skoru eşleştirmesi yöntemlerine (yarıçap eşleştirmesi, kernel eşleştirmesi ve birebir eşleştime) ve regresyon analizlerine göre, COVID-19 pandemisi kısa ve uzun döneminde Türkiye'de toplam konut yatırımlarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilenmediğine dair sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the volume of trade between countries is rapidly increasing due to the effects of globalization, while the functional significance of borders is gradually diminishing. In this context, individuals participate in national or international migration movements for various reasons. The primary motivations behind migration include seeking better living conditions, escaping crises such as wars or pandemics, and pursuing economic or investment-oriented opportunities. Turkey, with its strategic geographical location, rich cultural heritage, and level of development compared to neighboring countries, has become an attractive destination for many individuals seeking both residence and investment opportunities. Particularly in recent years, the rapid growth of the construction sector has positively influenced the real estate market, increasing interest and investments in this area. The primary aim of this study is to analyze the impact of the COVID-19 pandemic on foreign housing investments and total housing investments in Turkey using both classical and advanced statistical methods. For this purpose, provincial-level data obtained from the Turkish Statistical Institute (TÜİK) were employed, and analyses were conducted using propensity score matching (radius matching and kernel matching) and regression techniques. The results indicate that foreign housing investments in Turkey experienced declines during the COVID-19 pandemic, with these declines showing statistically significant negative effects. However, when the one-to-one matching technique was applied, the statistically significant negative effect was found to disappear. These findings suggest that relying solely on regression analyses based on the ordinary least squares method or using less detailed propensity score matching methods may lead to misleading predictions. In addition, short- and long-term statistical analyses were conducted to examine how total housing investments in Turkey were affected during the COVID-19 pandemic. According to the propensity score matching methods (radius matching, kernel matching, and one-to-one matching) and regression analyses, the results indicate that total housing investments in Turkey were not statistically significantly affected during the short- and long-term periods of the COVID-19 pandemic.