The evaluation of factors affecting the thermophysical properties of nanofluids via principal component analysis
Nanoakişkanlarin termofiziksel özelliklerini etkileyen faktörlerin temel bileşen analizi yoluyla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 919692
  2. Yazar: NUR DAMLA IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM LEVENT ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Geleneksel ısı transferi akışkanları nispeten verimsiz yoğunluk, viskozite ve termal iletkenlik gibi termofiziksel özellikler sergilemektedir. Bununla birlikte, metallerin önemli ölçüde daha yüksek termofiziksel özelliklere sahip olması nedeniyle, ısı transferi uygulamalarında nanoakışkanların kullanımı yaygın olarak çalışılan bir yaklaşım haline gelmiştir. Nanopartiküllerin geleneksel ısı transferi akışkanlarına dahil edilmesinin, kullanılan nanopartikül ve baz akışkan türleri, nanopartikül konsantrasyonu ve sıcaklık gibi baskın faktörlere göre değişen, gelişmiş termofiziksel özelliklerle sonuçlandığı gösterilmiştir. Bu faktörlerin termofiziksel özelliklerdeki değişimler üzerindeki etkilerini inceleyen önemli sayıda çalışma olmasına rağmen, özellikle nanoparçacık ve baz akışkan türlerinin geniş aralıkları, çeşitli konsantrasyonlar ve özellikle ölçüm sistemlerindeki farklılıklar nedeniyle sonuçlarda tutarsızlık gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı karşılaştırılabilir boyutlarda bakır oksit ve demir oksit nanopartikülleri sentezlemek ve farklı hacimsel oranlarda etilen glikol ve sudan oluşan baz sıvılara entegre etmektir. Sonraki analizler, konsantrasyon, sıcaklık ve hacim fraksiyonunun bir fonksiyonu olarak ilgili termofiziksel özelliklerin ölçümünü içermiş ve bu ölçümler literatürde sunulan verilerle birlikte daha sonra faktörler arasındaki korelasyonları belirlemek için PCA analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca, belirtilen değişkenlerle ampirik tahmin modelleri araştırılmıştır. Sonuçlar, temel akışkan olarak etilen glikol ve su karışımı içeren kolloidal olarak kararlı CuO ve Fe3O4 nanoakışkanların başarıyla elde edildiğini göstermektedir. Ayrıca, nanopartikül konsantrasyonundaki artışın viskozite ve yoğunlukta artışa neden olduğu, termal iletkenliğin ise azalma gösterdiği belirlenmiştir. PCA, tüm termofiziksel özellik değişimlerinin, nanoparçacık konsantrasyonu ile yüksek oranda etkilendiğini ve sıcaklık değişikliklerine karşı farklı tepkilere tabi olduğunu göstermiştir. Son olarak, ölçüm verilerine doğrusal olmayan regresyon uygulanması, belirli bir nanoakışkan türü için ampirik tahmin modellerinin elde edilebileceği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, bu modellerin doğruluğu, farklı nanoakışkanlardan elde edilen önemli miktarda veri dahil edildiğinde de azalmaya maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional heat transfer fluids exhibit relatively inefficient thermophysical properties, including density, viscosity and thermal conductivity. However, due to the fact that metals possess significantly higher thermophysical properties, the utilization of nanofluids in heat transfer applications has become a widely studied approach. It is evident that the incorporation of nanoparticles into conventional heat transfer fluids has been shown to result in enhanced thermophysical properties which varies with the predominant factors of the types of nanoparticle and base fluid employed, nanoparticle concentration, and temperature. Despite a substantial number of studies that have examined the effects of these factors on variations in thermophysical properties, inconsistency in the results can be observed, particularly due to the wide ranges of nanoparticle and base fluid types, various concentrations and especially the difference in measurement systems. Therefore, the objective of this study was to synthesize copper oxide and iron oxide nanoparticles of comparable sizes and suspend them in base fluids comprising ethylene glycol and water in varying volume fractions. Subsequent analysis involved the measurement of the relevant thermophysical properties as a function of concentration, temperature and volume fraction, and these measurements along with the data presented in the literature were then subjected to PCA analysis for determining the correlations between the factors. Furthermore, empirical prediction models were investigated with the specified variables. The results demonstrate that colloidally stable CuO and Fe3O4 nanofluids, comprising a mixture of ethylene glycol and water as the base fluid, have been successfully obtained. Furthermore, it was determined that an increase in nanoparticle concentration resulted in enhanced viscosity and density, while thermal conductivity exhibited deterioration. The PCA demonstrated that all of the thermophysical property variations were highly affected by nanoparticle concentration and subject to variable responses to temperature changes. Finally, the application of non-linear regression to the measurement data yielded the observation that empirical prediction models can be utilized for a particular type of nanofluid. Nevertheless, the accuracy of these models is subject to deterioration when a substantial amount of data from diverse nanofluids is incorporated.