Hemiplejik hastalarda alt ekstremiteye EMG biofeedback uygulamasının etkinliği
Effectiveness of lower extremity EMG biofeedback application in hemiplegic patients
- Tez No: 919866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÖZGİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde Serebrovasküler Olay (SVO) insidansı, ortalama yaşam süresinin uzaması, bu hastalık için risk oluşturan faktörlere daha fazla rastlanmasıyla giderek artmaktadır. SVO nedeniyle gelişen hemipleji rehabilitasyonunda, hastayı en kısa zamanda maksimal fonksiyonel kapasiteye ulaştırmak, mümkün olduğunca bağımsız ve üretken bir duruma getirmek hedeflenir. lnme, fokal nörolojik defisiftir ve en sık hemipleji şeklinde bulgu verir. lnme sonrası hastanın eski üretkenlik düzeyine dönüp dönmeyeceğini saptamada, yürüyebilme yeteneği başlıca faktörlerden biridir. Rehabilitasyon ekibinin yürüme eğitimine öncelik vermesinin nedeni, fonksiyonel olarak hastanın kendi kendine yetebilmesi ve günlük yaşamda bağımsız olmasında yürüyüşünün anahtar rol oynamasından kaynaklanmaktadır. İnme sonrası hemipleji gelişen bir çok hastada alt ekstremite fonksiyonları geri gelse bile bu hastalara doğru yürümenin yeniden öğretilmesi rehabilitasyonun en önemli amaçları arasındadır. Bu nedenle inmeyi izleyen dönemde yürüme rehabilitasyonu aktif tedavi döneminin büyük bir kısmını kapsar. EMG biofeedback, rehabilitasyonda giderek dahaiazla ilgi çeken bir tekniktir. EMG biofeedback tedavisi; hastanın kaslarından alınan myoelektrik sinyallerinin güçlendirilerek, görsel ve işitsel sinyaller haline getirilmesi ve böylece bireyi kas aktivitesinden haberdar etme tekniğine dayanır. Bu çalışmanın amacı, SVO sonrası gelişen hemip|ejik hastaların ambulasyonunu zorlaştıran düşük ayak tedavisinde, ayak bileği dorsifleksiyon un u geliştirmek için uygulanan EMG biofeedback tedavisinin etkinliğini araştırmaktı.
Özet (Çeviri)
The incidence of cerebrovascular accident (CVA) is increasing in today's world due to the prolongation of average life expectancy and the greater prevalence of risk factors associated with this disease. In the rehabilitation of hemiplegia resulting from CVA, the goal is to return the patient to their maximal functional capacity as quickly as possible, aiming to make them as independent and productive as possible. Stroke is a focal neurological deficit and most commonly manifests as hemiplegia. When assessing whether the patient will return to their previous level of productivity after a stroke, the ability to walk is one of the main factors. The reason the rehabilitation team prioritizes walking training is that walking plays a key role in the patient's ability to be independent and self-sufficient in daily life. In many patients who develop hemiplegia after a stroke, even if lower extremity functions recover, teaching them how to walk correctly again is one of the most important goals of rehabilitation. Therefore, walking rehabilitation constitutes a large part of the active treatment phase following a stroke. EMG biofeedback is a technique that is gaining increasing attention in rehabilitation. EMG biofeedback therapy is based on strengthening the myoelectric signals taken from the patient's muscles and converting them into visual and auditory signals, thereby making the individual aware of their muscle activity. The aim of this study was to investigate the effectiveness of EMG biofeedback therapy applied to improve ankle dorsiflexion in the treatment of foot drop, which hinders ambulation in hemiplegic patients following CVA.