Hemiplejik hastalarda EMG biyofeedback ve elektrostimülasyonun üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
- Tez No: 91844
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Hemiplejik hastalarda genelde üst ekstremite fonksiyonlarının, prognozu alt ekstremiteye daha kötü ve daha geç düzelir. Üst ekstremite fonksiyonlarının yeniden kazanılmasında elektrik stimülasyonu, EMGBF, nörogelişimsel teknik, sensorimotor integrasyon, proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon gibi değişik tedavi metotları kullanılmaktadır. Çalışma kriterlerimize uygun 16 hemiplejik hasta rasgele 2 gruba ayrılarak, haftada 5 gün olmak üzere 4 hafta süreyle 1. Gruba elektrik stimülasyonu, 2. Gruba EMGBF tedavisi uygulandı. Tüm hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası Fugl-Meyer değerlendirmeleri yapıldı. Çalışmamızda her iki tedavi yönteminin üst ekstremite fonksiyonlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Her iki grupta da tedavi öncesi ve tedavi sonrası F-M skorları arasında istatiksel olarak anlamlı artışlar tespit edildi. İki tedavi yönteminin birbirine üstünlüğü gösterilememiştir. Sonuç olarak; her iki tedavi yönteminin üst ekstremite fonksiyonlarının kazanılmasında etkili birer yöntem olduğu, fakat birbirine herhangi bir üstünlüğü olmadığı sonucuna varılmıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In hemiplegic patients upper extremity functions prognosis are generally more bad and improves late. For gaining upper extremity functions again various therapy methods are used as electrical stimulation, EMGBF, neurodevelopmental techniques, sensorimotor integration, proprioseptif neuromuscular facilitation. 16 hemiplegic patient who were fit for our study criterions are seperated by chance to 2 groups. First group was given electrical stimulation and EMGBF therapy was applied to the second group. The terapies for both groups were given 5 days a week during 4 weeks. For all the patients, before and after the therapy, Fugl-Meyer evaluation was made. In our study we aimed to investigate this two therapy methods effect on upper extremity functions. In both group there was an statistical signifacant increases were detected FM scores before and after the therapy. There was no superity for neither of this therapy methods two each other. In conclusion both therapy methods are effective for gaining upper extremity functions again, but there was no superioty between them. 41