Sabahattin Kudret Aksal'ın tiyatrolarında kadın ve kadın eğitimi
Women and women's education in the theaters of Sabahattin Kudret Aksal's
- Tez No: 919918
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın çok yönlü yazarı Sabahattin Kudret Aksal; şiir, hikâye ve oyun türlerinde kaleme aldığı eserlerde, edebiyat sanatının birey ve toplumu karşılıklı bir döngü içerisinde, evrensel çerçeveden yansıtma gayesine ulaşmıştır. Edebiyat camiası tarafından şairliği ve hikayeciliği de beğenilen Aksal, oyun yazarlığı ile öne çıkmıştır. Oyunlarında okuyucuya/izleyiciye ders verme amacı gütmeksizin hem insanın bireysel yaşantısına hem de toplumsal meselelerin bireye yansımalarına yer vermiştir. Sabahattin Kudret'in oyunlarındaki önemli konulardan biri de kadındır. Yazar, kadınları hayata bakışına, kültürel değişimlerden etkilenişine, toplumun dayattığı kurallara karşı tavrına, toplumsal rolleri gerçekleştirme şekline göre ve erkek ile kurduğu ilişki bağlamında ele alır. Yazar, kişisel görüşlerini belirtmeksizin, kadın eğitimi meselesine yaratmış olduğu kadın karakterler üzerinden değinir. Oyunlarındaki kadın karakterlerin eğitim durumundan açıkça söz edilmese de kadınların anlattıklarından veya onlar hakkında verilen bilgilerden yola çıkılarak eğitimli veya eğitimsiz olduklarını tespit etmek mümkündür. Sabahattin Kudret Aksal, oyunlarında önemli bir yere sahip olan kadın karakterlerle, kadınların bireysel dünyasına ve toplumsal işlevine değinerek, kadın cinsiyetinin hem evrensel hem ulusal açıdan geçirdiği süreçleri ve değişimleri izlemeyi mümkün hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Sabahattin Kudret Aksal, a prominent and versatile author of the Republican Era in Turkish literature, sought to reflect the interplay between individuals and society through a universal lens in his works spanning poetry, short stories, and plays. While Aksal's poetry and storytelling were appreciated within literary circles, his prominence was particularly established through his plays. Without aiming to deliver direct moral lessons, his plays explore both the individual experiences of human beings and the societal issues reflected in personal lives. One of the significant themes in Aksal's plays is the portrayal of women. He examines women through various lenses, including their perspectives on life, their responses to cultural transformations, their attitudes towards societal norms, their fulfillment of social roles, and their relationships with men. Rather than explicitly expressing his personal opinions, Aksal addresses the issue of women's education through the female characters he creates. Although the educational backgrounds of these characters are not directly articulated, insights about their level of education can be inferred from their narratives or the information provided about them. Through the prominent roles given to female characters in his plays, Sabahattin Kudret Aksal not only delves into the individual worlds and societal roles of women but also enables an exploration of the transformations and processes that women have undergone both on a national and universal scale.