Türkiye'de 1 ocak 2019-31 aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşen ölümlü iş kazalarının nedenlerinin incelenmesi
Investigation of the causes of fatal occupational accidents occurred between january 1, 2019-december 31, 2022 in Turkey
  1. Tez No: 919919
  2. Yazar: NURDAN KUBAL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT IŞIK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili problemlerin yol açtığı kayıplar, ülkelerin gösterdiği tüm çabalara rağmen istenilen düzeyde azaltılamamış; bu nedenle konu, gelişmiş ülkelerin de öncelikli gündem maddeleri arasına girmiştir. İş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi için, öncelikle iş kazalarının ve bu kazalar sonucu meydana gelen ölümlerin önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, iş kazalarının nedenlerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi kritik bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayıt tabanlı tanımlayıcı bir araştırma olarak yürütülen bu çalışmada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ölümlü iş kazaları kayıtları incelenmiştir. Bu çalışma ile Türkiye' de 1 Ocak 2019-31 Ekim 2022 tarihleri arasında meydana gelen ölümlü iş kazalarının nedenlerinin incelenmesi, tam olarak bir sebebe dayandırılamamış olan ölümlü kazaların kategorize edilmesi ve bunların önem düzeyine göre sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 2019-2022 yılları arasında meydana gelen toplam 3936 ölümlü iş kazası kaydı analiz edilmiştir. Çalışma kapsamındaki iş kazlarının; %26,7'si inşaat sektöründe, %20,6'sı imalat sektöründe, %19,1'i ulaştırma ve depolama sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde meydana gelmiştir. Pareto analizi yapılarak kazaların nedenleri incelendiğinde, beş kaza nedeni belirlenmiştir. Kaza belirsiz olarak kodlanan kaza oranını da %31,4 iken yapılan yeni sınıflandırma ile belirsizlik oranı %6,8'e düşürülmüştür. İş kazalarını önlemeye yönelik risk değerlendirme ve olay analizi süreçleri etkinleştirilmelidir. Kaza veri sistemlerinin, uluslararası standartlara uygun, doğru ve eksiksiz olması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is one of the most important issues in the world and in our country under the heading of social policy and employment, and human and economic losses caused by problems related to this issue negatively affect all countries. Occupational health and safety has become one of the priorities of developed countries, especially as the negative effects of the losses caused by problems related to this issue, which are reflected in all countries, continue to be below the expected results despite all efforts. In order to improve occupational safety and health, it is necessary to prevent accidents at work and work-related deaths. For this reason, it is very important to identify the causes of accidents.. In this study, which was conducted as a record-based descriptive research, the records of fatal occupational accidents of the Ministry of Labour and Social Security were examined. This study aims to investigate the causes of fatal occupational accidents that occurred in Turkey between 1 January 2019 and 31 October 2022, to categorise fatal accidents that cannot be fully attributed to a cause, and to classify them according to their severity. In this context, a total of 3936 fatal occupational accident records that occurred between 2019-2022 were analysed. Of the occupational accidents within the scope of the study; 26.7% occurred in the construction sector, 20.6% in the manufacturing sector, 19.1% in the transportation and storage sector. When the causes of the accidents were examined by Pareto analysis, five causes of accidents were determined. While the rate of accidents coded as uncertain was 31.4%, the uncertainty rate was reduced to 6.8% with the new classification. Risk assessment and incident analysis processes should be activated to prevent occupational accidents. Accident data systems should be encouraged to be accurate, complete, and aligned with international standards.