Aktif tüberkülozlu hastalarda tedavi öncesi ve tedavi süresince IFN-Gamma ve IL-2 düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 91993
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
2. ÖZET Bu çalışma aktif tüberkülozlu hastalarda, hastaların klinik seyri sırasında hücresel immunite göstergeleri olan sitokinlerin nasıl bir değişim gösterdiğini incelemek amacıyla planlanmıştır. Bu nedenle 18 aktif tüberküloz hastasından, tedavinin başında ve iki aylık süre sonunda, kan örnekleri alınarak, ELISA yöntemiyle serumlarında IL-2 ve IFN-y seviyelerine bakılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; hastalardan tedavi öncesi alınan ilk serum örneklerinde IL-2'nin 15-980 pg/ml, ikinci serum örneklerinde ise 15-490 pg/ml arasında olduğu, IFN-y için ilk serumlarda 15-22,2 pg/ml, ikinci serumlarda ise 15-28.5 pg/ml arasında olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlara göre, iki sitokinden IFN-y' nın tedavi öncesi ve iki aylık tedavi sonrası ölçülen değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p> 0.05), IL-2 değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0.01). Aktif tüberkülozlu hastalarda IL-2 seviyelerinde tedavinin ikinci ayında alınan değerlerin, tedavi öncesi değerlere göre bariz olarak azaldığı; fakat IFN-y seviyesinde, tedavi öncesi ve iki aylık tedavi sonrasında anlamlı bir değişikliğin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
3AŞ" II Ot» i^yaia JBüJ j\iaüj,ıİM 3. SUMMARY This study was planned in order to investigate the change of the cytokines, which are signs of cell mediated immunity, during the clinical course of active tuberculosis. For this purpose, blood samples were drawn from 18 patients with active tuberculosis at the therapy beginning and two months after therapy and the IL-2 and IFN-y levels were evaluated with the ELISA method. In the result of the study, IL-2 levels in pre-treatment serum samples of the patients was found to be 15-980 pq/ml, and in second serum samples 15-490 pq/ml; IFN-y in pre-treatment serum samples 15-22.2 pq/ml and in second serum samples 15-28.5 pq/ml.