1997-1998 yıllarında hastanemizde gözlenen nozokomiyal infeksiyonlarda etken mikroorganizmalar ve antimikrobiyal ajanlara duyarlılıkları
  1. Tez No: 91992
  2. Yazar: MUHAMMET GÜZEL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
n. ÖZET Nozokomiyal infeksiyonlar yüksek mortaliteye neden olan ciddi bir insan sağlığı sorunudur. Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde nozokomiyal infeksiyon oranlarını ve etkenlerini saptamak amacıyla planlanmıştır. 1 Ocak 1997 ve 31 Aralık 1998 yıllan arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine yatırılan toplam 17781 hasta materyal olarak ele alınmış olup bunların 11604 (%65.2)'inde nozokomiyal infeksiyondan şüphelenilmiş olup bunlardan alman kültürlerden 1392 (%7.8)'sında nozokomiyal infeksiyon saptanmıştır. Mikroorganizmaların üreme ve identifikasyonlannda, Bacteç 9120 (Becton Dickinson-USA), Bac T Alert (Organon Teknika- USA) kan kültür sistemleri, BBL Crystal ID (Becton Dickinson-USA) ve Sceptör (Becton Dickinson-USA) identifikasyon panelleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda şüphelenilen 11604 kültür materyalinden toplam 1532 adet nozokomiyal infeksiyon etkeni mikroorganizma saptanmış olup, bunlar arasında en sık Gram negatif basillerden Escherichia coli 276(%18), Klebsielle pneumoniae 141(%9.2), Enterobacter cloacae 82(%5.3) ve Pseudomonas aeruginosa 72(%4.6); Gram pozitif mikroorganizmalar arasında ise Staphylococcus aureus 153 (%10), Staphylococcus epidermidis 142 (%9.2) ve Staphylococcus hominis 88(%5.7) izole edilmiştir. 1997 yılında hastanemizin nozokomiyal infeksiyon oranı %7, 1998 yılında ise %8.7 olarak saptanmıştır. Hastanemiz, yeni bir hastane olmasına rağmen, yapılan bu çalışmada ortaya çıkan sonuçların, Center for Disease Control (CDC) tarafindan yayınlanmış olan "National Nosocomial Infection Survey (NNIS) verileri ile ve ülkemizde yapılan çeşitli araştırma sonuçlan ile uyumlu olduğu sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
IH. SUMMARY Nosocomial infections are very important problem causing high mortality rate. The present study was performed to determine the ratio of nosocomial infections in the patients applied to the hospital of Medical School, University of Yüzüncü Yıl. A total of 17781 material taken from patients applied to the University hospital between Jenuary 1997 and December 1998. Out of these patients 11604 (%65,2) of them were suspected from nosocomial infection. 1392 (%7.8) cases were found to be positive interms of nosocomial infection out of 11604 (65.2%) suspected cases. A total of 1532 microorganisms were detected from cultures. After the determination of species and types of the microorganisms antimicrobial sensitivity tests were also made. Bactec 9120 (Becton Dickinson-USA), Bac T Alert (Organon Teknika- USA) blood culture systems, BBL Crystal ID and Sceptör (Becton Dickinson-USA) identification panels were used in this study. As a result out of 11604 culture materials, a total of 1532 nosocomial infection agents identified. The most commonly identified Gram negative microorganisms were Escherichia coli (276, 18 %), Klebsiella pneumoniae (141, 9.2 %), Enterobacter cloacae (82, 5.3%),Pseudomonas aeruginosa (72, 4.6%) and Gram positive microorganizms were Staphylococcus aureus (153, 9.9%), Staphylococcus epidermidis ( 142, 9.2%) and Staphylococcus hominis (88, 5.7%). Nosocomial infection rate found in the present study was 7 % for 1997 and 8.7 % for 1998. Although the hospital where the study was performed is a new hospital, the results obtained in the present study is in agrement with the result puplished by“Center for Disease Control (CDC)”done by“National Nosocomial Infection Survey (NNIS)”and the results reported by other workers in this country.