Hibrit metal bor nano yapıların sentezlenmesi ve antifungal özelliklerin incelenmesi
Synthesis of hybrid metal boron nano structures and investigation of their antifungal properties
  1. Tez No: 919974
  2. Yazar: NİHAL DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE COŞKUNER FİLİZ, DOÇ. DR. EVREN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada ahşap yapı ve malzemelerde hasarlara neden olan mantarların gelişimini önlemek için bor katkılı gümüş ve tungsten metal nanoparçacıkların önce sentezi sonra karakterizasyon çalışmaları yapılmış olup sentezlenen malzemenin antifungal özellikleri incelenmiştir. Bu tez çalışmasında ahşap malzemelere zarar veren 4 adet çürüklük mantarları (Trametes versicolor, Serpula lacrymans, Coniophora puteana, Gloephyllum trabeum) ve 2 adet küf mantarları (Penicillium resedanum ve Aspergillus niger) kullanılmıştır. Bu mantar türlerine karşı antifungal özelliklerinin incelenmesi için in vitro yöntemi ile petri kaplarında hazırlanan malt ekstrat agar besiyerinin içerisine %0.005 - %0.05 - %0.5 ve %1 oranlarında sentezlenen bor katkılı gümüş, tungsten ve referans olarak boroksit nanoparçacıkları takviye edilerek mantarların gelişim süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first the synthesis and then the characterization studies of boron-doped silver and tungsten metal nanoparticles were carried out to prevent the development of fungi that cause damage to wooden structures and materials, and the antifungal properties of the synthesized material were examined. In this thesis study, 4 rot fungi (Trametes versicolor, Serpula lacrymans, Coniophora puteana, Gloephyllum trabeum) and 2 mold fungi (Penicillium resedanum and Aspergillus niger) that damage wooden materials were used. In order to examine the antifungal properties against these fungal species, the growth process of the fungi were investigated by adding 0.005% - 0.05% - 0.5% and 1% boron-doped silver, tungsten and boron oxide nanoparticles as a reference were added to malt extract agar medium prepared in petri dishes by in vitro method.