Aşırı çinko (Zn) maruziyetinin potansiyel toksik etkilerinin Allium testi kullanılarak araştırılması
Investigation of the potential toxic effects of excessive zinc (Zn) exposure using the Allium test
- Tez No: 919973
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, yaklaşık 300'den fazla enzimin kofaktörü olan çinko (Zn) eser elementinin aşırı dozlarının Allium cepa L. test materyalinde teşvik ettiği toksisite araştırılmıştır. Toksisite fizyolojik, sitogenetik, biyokimyasal ve anatomik yönden ele alınmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı, mitotik indeks (MI) yüzdesi, mikronukleus (MN) sıklığı, kromozomal anormallikler, malondialdehit (MDA) düzeyi, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (KAT) enzim aktiviteleri ile meristematik hücre hasarları toksisitenin indikatörleri olarak kullanılmıştır. A. cepa bulbları 1 kontrol ve 3 uygulama olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki bulblar çeşme suyu, uygulama gruplarındaki bulblar ise 35, 70 ve 140 mg/L dozlarında Zn ile çimlendirilmişlerdir. Çimlendirme işlemi 72 saat süresince oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Süre sonunda kök uçları toplanarak, rutin preparasyon teknikleri yardımıyla makroskobik-mikroskobik incelemeler ve spektrofotometrik ölçümler için hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxicity induced in Allium cepa L. test material by overdoses of zinc (Zn) trace element, which is a cofactor of more than 300 enzymes, was investigated. Toxicity was discussed in terms of physiological, cytogenetic, biochemical and anatomical aspects. Germination percentage, root length, weight gain, mitotic index (MI) percentage, micronucleus (MN) frequency, chromosomal abnormalities, malondialdehyde (MDA) level, superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities and meristematic cell damage were used as indicators of toxicity. A. cepa bulbs were divided into 4 groups as 1 control and 3 applications. The bulbs in the control group were germinated with tap water, and the bulbs in the treatment groups were germinated with Zn at doses of 35, 70 and 140 mg/L. Germination was carried out at room temperature for 72 hours. At the end of the period, the root tips were collected and made ready for macroscopic-microscopic examinations and spectrophotometric measurements with the help of routine preparation techniques.