Rosy Glow Elma çeşidinde hasat sonrası farklı uygulamaların meyve kalitesine etkileri
Effects different postharvest treatments on fruit quality Rosy Glow Apple variety
- Tez No: 919992
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 'Rosy Glow' elma çeşidinde soğuk depolama sırasında putresin (1 mM), Aloe vera jeli (%66) ve modifiye atmosfer paketleme (MAP) uygulamalarının meyve kalitesine etkilerini incelenmiştir. Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Yunuslar beldesinde ticari bir elma bahçesinde yürütülen çalışmada, depolama ve raf ömrü boyunca ağırlık kaybı, çürüme oranı, meyve kabuğu ve eti özellikleri, pH, titre edilebilir asitlik (TA) ve suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) içerikleri gibi kalite parametreleri değerlendirilmiştir. Ağırlık kaybı bakımından, en düşük değerler MAP ve Aloe vera kombinasyonunda elde edilirken (%1,76), kontrol grubunda kayıplar daha yüksek çıkmıştır (%4,45). Çürüme oranı açısından da Aloe vera ve MAP uygulamalarının, özellikle kombinasyonlarının çürümeyi önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir. Muhafaza süresince kontrol grubunda çürüme oranı artarken, MAP ve Aloe vera uygulamaları meyvelerin çürümesini geciktirmiştir. TA değerleri, tüm uygulamalarda muhafaza süresince azalma göstermiştir. Ancak, MAP ve Aloe vera kombinasyonu, TA değerlerini kontrol grubuna kıyasla daha iyi korumuştur. Meyve eti sertliği ise depolama süresince düzenli bir azalma göstermiş, ancak MAP ve Aloe vera kombinasyonu meyve sertliğini diğer uygulamalara kıyasla daha fazla korumuştur. SÇKM değerleri de benzer şekilde MAP ve Aloe vera uygulamalarıyla kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçları, Aloe vera jeli ve MAP uygulamalarının, Rosy Glow elma çeşidinde soğukta muhafaza ve raf ömrü süresince kaliteyi artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle Aloe vera ve MAP kombinasyonu, meyvelerin ağırlık kaybını, çürüme oranını azaltmada ve kalite parametrelerini korumada en başarılı yöntem olarak öne çıkmıştır. Bu uygulamalar, elma depolama süreçlerinde kalite kaybını minimize etmek için umut verici bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of putrescine (1 mM), Aloe vera gel (66%), and modified atmosphere packaging (MAP) applications on the fruit quality of the 'Rosy Glow' apple variety during cold storage were investigated. The study was conducted in a commercial apple orchard located in Yunuslar town of Kurtalan district, Siirt. Quality parameters such as weight loss, decay rate, fruit skin and flesh properties, pH, titratable acidity (TA), and soluble solid content (SSC) were evaluated during storage and shelf life. In terms of weight loss, the lowest values were obtained with the combination of MAP and Aloe vera (1.76%), while losses were higher in the control group (4.45%). Regarding decay rate, it was determined that Aloe vera and MAP applications, especially their combination, significantly reduced decay. While the decay rate increased in the control group during storage, MAP and Aloe vera applications delayed fruit decay. TA values showed a decrease during the storage period across all treatments; however, the combination of MAP and Aloe vera preserved TA values better compared to the control group. Fruit flesh firmness exhibited a consistent decrease during storage, but the MAP and Aloe vera combination maintained fruit firmness better than other treatments. Similarly, SSC values were found to be higher with MAP and Aloe vera applications compared to the control group. The results of the research demonstrated that Aloe vera gel and MAP applications are effective in improving quality during the cold storage and shelf life of the Rosy Glow apple variety. Particularly, the combination of Aloe vera and MAP emerged as the most successful method in reducing weight loss and decay rate and maintaining quality parameters. These applications offer a promising solution to minimize quality loss in apple storage processes.