Uzak istasyonların PLC ile anlık izleme ve kontrolü
Instant monitoring and control of remote stations with PLC
- Tez No: 919993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin farklı lokasyonlarında konuşlandırılmış askeri yerleşke içerisinde yer alan uzak istasyonlardan elde edilen verilerin izlenmesi ve kontrol edilmesi için geliştirilen web tabanlı bir yazılımı içermektedir. Bu istasyonlardaki iç ve dış ortam sıcaklıkları, yakıt miktarı, kapı durumu, şebeke ve jeneratör değerleri gibi fiziksel niceliklerin gözetimi ve kontrolü, uzak istasyonların güvenliği ve operasyonel etkinliği açısından hayati öneme sahiptir. Uzak istasyonların güvenlik ihtiyaçları ve operasyonel gereksinimler, belirli fiziksel niceliklerin sürekli olarak izlenmesini ve gerektiğinde müdahale edilmesini gerektirmektedir. Vurgulamak gerekirse iç-dış ortam sıcaklıklarına göre iç ortam klimanın kontrol edilmesi ekipmanların sağlığı ve konforu açısından kritik öneme sahiptir. Aynı şekilde, yakıt miktarının izlenmesi, jeneratörlerin sürekli çalışabilirliğini sağlamak için gereklidir, kapı durumunun kontrolü ise istasyonun güvenliğini sağlamak açısından önemlidir. Bu nedenle, bu tür bir gözetim ve kontrol sistemi, uzak istasyonların güvenliği ve operasyonel sürekliliği için hayati bir araçtır. İstasyonların fiziksel durumlarının ölçülmesi için çeşitli sensörler ve enerji analizörleri kullanılmış olup toplanan verilerin işlenmesi için hızlı, güvenilir, esnek, endüstriyel ve saha koşullarına dayanıklı cihaz olarak programlanabilir lojik kontrolör (PLC) kullanılmıştır. PLC 'nin anlamlandırdığı verileri fiber optik ağ üzerinden uzak lokasyonlarda bulunan sunucu bilgisayar içerisinde kurulu olan veritabanına kaydedilmektedir. Veritabanındaki kayıtlı verileri PHP yazılımı ile okunup görselleştirilerek, son kullanıcılara web arayüzü olarak sunulmaktadır. Bu çalışma bağlamında hazır sistemlerin maliyetli oluşu, hazır sistemlerin entegre edilmesindeki zorluklar, değişken süreçlere uyum sağlamadaki gecikmeler, sistem yavaşlaması, son kullanıcı bilgisayarlarına kurulum zorlukları ve kişi güvenliği gibi problemler nedeniyle kendi SCADA yazılımı veya izleme ve kontrol yazılımı geliştirilmiş ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study encompasses the development of a web-based software for monitoring and controlling data obtained from remote stations located within military compounds situated across various locations in Turkey. The surveillance and control of physical parameters such as indoor and outdoor temperatures, fuel levels, door statuses, power grid, and generator values within these stations are crucial for ensuring the security and operational effectiveness of remote stations. The security needs and operational requirements of remote stations necessitate the continuous monitoring and intervention of specific physical parameters. Emphasizing the significance, controlling indoor climate based on indoor-outdoor temperatures is critical for the health and comfort of equipment. Similarly, monitoring fuel levels is essential to ensure the continuous operability of generators, while door status control is vital for station security. Therefore, such a surveillance and control system serves as a vital tool for the security and operational continuity of remote stations. Various sensors and energy analyzers have been employed to measure the physical conditions of stations, with data processing facilitated by a programmable logic controller (PLC) known for its fast, reliable, flexible, industrial-grade, and field-resistant characteristics. The data interpreted by the PLC is stored in a database installed within a server computer located at remote locations via a fiber optic network. The recorded data in the database are read and visualized using PHP software, ultimately presented to end-users through a web interface. In the context of this study, due to issues such as the costly nature of off-the-shelf systems, integration complexities, delays in adapting to variable processes, system slowdowns, installation challenges on end-user computers, and concerns regarding personnel safety, a custom SCADA software or monitoring and control software has been developed and implemented.