Yerel ekonomik kalkınmada doğrudan yabancı yatırımın önemi: Karaman örneği
The importance of foreign direct investment in local economic development: The Karaman example
- Tez No: 920099
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Karaman ilinde doğrudan yabancı yatırımların yerel ekonomik kalkınma üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Karaman'ın ekonomik göstergeleri ve sosyo-ekonomik yapısı üzerinde doğrudan yabancı yatırımların rolünü nicel ve nitel veri toplama yöntemleri kullanarak incelemiştir. Karaman, özellikle Hollanda ve Almanya gibi ülkelerden gelen sınırlı sayıdaki yatırımlarla, gıda ve mermer sektörlerinde belirgin gelişmeler göstermiş olup, bu yatırımlar yerel istihdamı artırmış ve teknolojik yeniliklerin transferini sağlamıştır. Ancak, elde edilen bulgular Karaman'ın yabancı yatırımlardan beklenen ekonomik potansiyeli tam olarak harekete geçiremediğini göstermektedir. Çalışmada, Karaman'ın ulusal ve uluslararası arenada yeterince tanıtılmaması, altyapı ve lojistik kapasitenin yetersizliği ve Organize Sanayi Bölgelerinin kapasite sorunları gibi çeşitli zorluklar tespit edilmiştir. Bu sorunların üstesinden gelmek için, şehrin tanıtımının artırılması, altyapının güçlendirilmesi ve teşvik mekanizmalarının iyileştirilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, doğrudan yabancı yatırımların Karaman'ın ekonomik ve teknolojik gelişimine katkı sağladığı, ancak bu potansiyelin tam olarak kullanılabilmesi için daha kapsamlı ve stratejik planlama gerektiği vurgulanmıştır. Önerilen stratejilerin uygulanması durumunda, Karaman'ın ulusal ve uluslararası yatırım çekme kapasitesinin artırılacağı ve bölgenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly analyze the effects of foreign direct investment (FDI) on local economic development in Karaman Province. The research examines the role of FDI on the economic indicators and socio-economic structure of Karaman using both quantitative and qualitative data collection methods. Particularly, investments from countries like the Netherlands and Germany have led to significant developments in the food and marble sectors, increasing local employment and facilitating the transfer of technological innovations. However, the findings indicate that Karaman has not fully activated its economic potential expected from foreign investments. The study identifies several challenges such as insufficient national and international promotion, inadequate infrastructure and logistic capacities, and capacity issues in the Organized Industrial Zones. To overcome these challenges, it is recommended to enhance the city's promotion, strengthen its infrastructure, and improve incentive mechanisms. In conclusion, while foreign direct investments have contributed to Karaman's economic and technological development, more comprehensive and strategic planning is required to fully utilize this potential. The implementation of the suggested strategies is expected to enhance Karaman's capacity to attract national and international investments and achieve sustainable development goals.