Etnomatematik araştırmalarına genel bakış: Bir meta-sentez çalışması
An overview of studies on ethnomathematics: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 920100
  2. Yazar: HATİCE NUR BAKKAL BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, etnomatematik alanında yapılan makale ve tez çalışmalarının çeşitli değişkenler açısından sistematik olarak gözden geçirilmesi ve incelenmesi amaçlanmıştır. Belirtilen amaç doğrultusunda araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden meta-sentez (tematik içerik analizi) olarak desenlenmiştir. Araştırmada TÜBİTAK ULAKBİM (DergiPark ve TR Dizin), YÖK Ulusal Tez Merkezi, Scopus, Web of Science ve PreQuest veritabanlarında 2010 yılından 2024 yılına kadar yapılmış olan ve başlıklarında veya anahtar kelimelerinde“Etnomatematik (Ethnomathematics), Etnomatematik Yaklaşım (Ethnomathematic Approach)”terimleri olan çalışmalar listelenmiştir. Meta-sentezin doğası gereği çalışmalara yönelik sınırlılıklar ve dâhil edilme ölçütleri belirlenerek veri kaynaklarından 50 adet çalışma tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, çalışmaların adları, yılları, tür bilgileri, çalışma yöntemleri, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri ve çalışmaların yapıldığı ülkeler tablolaştırılmıştır. Elde edilen betimsel özellikler yorumlanarak çalışmaların genel görünümleri açığa çıkarılmıştır. Teze dahil edilen çalışmaların anahtar kavramlarının dağılımı ve önermeleri tablolaştırılmıştır. Çalışmaların amaçları ve sonuçları tema ve alt temalara göre gruplandırılarak bulgular bölümünde başlıklar altında incelenenerek analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çalışmaların yöntemlerinin çoğunluğunu kalitatif yöntem ve durum çalışması yöntemi oluşturmaktadır. Çalışmaların büyük bir çoğunluğu Endonezya'da yapılmıştır. Örneklem grupları, veri analizinde kullanılan teorik çerçeveler, veri toplama araçları ve etnomatematiksel yaklaşım çerçevesinde kullanılan uygulamalar çeşitlilik ve farklılık göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, etnomatematiğin araştırmacılar tarafından birçok farklı perspektiften ele alındığı sonucuna ulaşılabilir. Araştırmada, etnomatematiksel etkinliklerin ve yaklaşımın sınıf ortamında nasıl uygulanacağına dair daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulduğu, etnomatematik uygulamalarının dolayısıyla kültür ögelerinin matematik müfredatında, hem yurt içi hem de yurt dışı öğretim programlarında yeterli düzeyde temsil edilmediği, matematik öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının etnomatematik yaklaşıma alışık olmadıkları, etnomatematik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı, bilişsel süreç becerileri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Tez çalışmasının sonunda, etnomatematiğe yönelik daha çok araştırma yapılması ve kültürün matematik derslerine entegre edilmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to systematically review and analyze the articles and thesis studies in the field of ethnomathematics in terms of various variables. In line with the stated purpose, the method of the research was designed as meta-synthesis (thematic content analysis) from qualitative research methods. In the research, studies conducted in TÜBİTAK ULAKBİM (DergiPark and TR Index), YÖK National Thesis Center, Scopus, Web of Science and PreQuest databases from 2010 to 2024 and having the terms“Ethnomathematics, Ethnomathematic Approach”in their titles or keywords were listed. Due to the nature of meta-synthesis, 50 studies were identified from the data sources by determining the limitations and inclusion criteria for the studies. Within the scope of this study, the names of the studies, years, genre information, study methods, data collection tools, data analysis methods and the countries where the studies were conducted were tabulated. The general views of the studies were revealed by interpreting the descriptive features obtained. The distribution of the key concepts and propositions of the studies included in the thesis were tabulated. The aims and results of the studies were grouped according to themes and sub-themes and analyzed under headings in the findings section. According to the findings, qualitative method and case study method constitute the majority of the methods of the studies. The sample groups, theoretical frameworks used in data analysis, data collection tools, countries where the studies were conducted and the practices used within the framework of ethnomathematical approach varied and differed. In line with these findings, it can be concluded that ethnomathematics has been addressed by researchers from many different perspectives. In the study, it was concluded that more studies are needed on how to implement ethnomathematical activities and approach in the classroom environment, ethnomathematical practices and thus cultural elements are not adequately represented in mathematics curricula both in Turkey and abroad, mathematics teachers and prospective teachers are not used to ethnomathematical approach, ethnomathematical practices have a positive effect on students' academic achievement and cognitive process skills. At the end of the thesis study, suggestions were made for further research on ethnomathematics and integrating culture into mathematics courses.