Giresun ilinde balıkçılık kıyı yapılarının mevcut durumu ve sürdürülebilir balıkçılık üzerine bir araştırma
A research on the current status of fishing coastal structures and sustainable fishing in Giresun province
  1. Tez No: 920167
  2. Yazar: ERKAN TARIK AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosüreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada; Giresun İlinde bulunan 25 balıkçılık kıyı yapısının mevcut durumları, kapasiteleri ve ihtiyaçları belirlenmiş, bu yapıların balıkçılık faaliyetleri üzerindeki etkileri ile sürdürülebilir balıkçılık açısından durumu değerlendirilmiştir. Veriler için su ürünleri kooperatifleri yöneticileri, balıkçılar ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yayınlanan kaynak ve verilerinden istifade edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; balıkçılık kıyı yapılarında üst yapılar kapsamında, yalnızca %12'sinde balıkçılık idari binası, %36'sında balıkçı lokali, %4'ünde kooperatif işletme binası bulunduğu tespit edilmiştir. Alt yapılar açısından ise kıyı yapılarının %40'ında elektrik, %36'sında su, %28'inde fener bulunduğu görülmüştür. Ayrıca balıkçılık kıyı yapılarının %56'sının bir işletmeci tarafından işletildiği ve %64'ünde su ürünleri kooperatifi bulunduğu belirlenmiştir. Kıyı yapılarında barınan teknelerin %65'inin amatör tekne, %35'inin ise su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemileri olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, yaşanan problemlerin temel nedenlerinin; balıkçılık kıyı yapılarının ihtiyaç analizi yapılmadan planlanıp eksik inşa edilmesi, mevzuata uygun işletilememesi, alt ve üst yapı eksiklikleri, su ürünleri kooperatiflerinin maddi imkânsızlıklar nedeniyle sorumluluklarını yerine getirememesi ve yapıların imar ve vaziyet planlarının bulunmaması olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunların, balıkçılığın sürdürülebilirliği üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research; the current status, capacities and needs of 25 fishing coastal structures in Giresun Province were determined, the effects of these structures on fishing activities and the status in terms of sustainable fishing were evaluated. For the data, face-to-face interviews were conducted with fishery cooperative managers and fishermen, and the published sources and data of the General Directorate of Fisheries and Aquatic Products and the Ministry of Transport and Infrastructure were used. According to the research findings; in terms of the superstructures of the fishing coastal structures, it was determined that only 12% had a fishing administrative building, 36% had a fishing tavern, and 4% had a cooperative business building. In terms of infrastructure, it was seen that 40% of the coastal structures had electricity, 36% had water, and 28% had a lighthouse. It was also determined that 56% of the fishing coastal structures were operated by an operator and 64% had a fisheries cooperative. It was determined that 65% of the boats sheltered in the coastal structures were amateur boats, and 35% were fishing vessels with a fisheries license. In the light of the findings obtained, it was determined that the main reasons for the problems experienced were; planning and incomplete construction of fishing coastal structures without a needs analysis, failure to operate in accordance with the legislation, deficiencies in infrastructure and superstructure, inability of fisheries cooperatives to fulfill their responsibilities due to financial difficulties and the absence of zoning and layout plans of the structures. It was revealed that these problems had negative effects on the sustainability of fishing.