Hadislerde bulaşıcı hastalıkların yayılmasını azaltmak için önleyici tedbirler
Preventive measures to reduce the spread of infectious diseases in hadith
  1. Tez No: 920201
  2. Yazar: MUHSEN AL IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUZUDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, İslâm'ın koruduğu beş temel değerden biri olan hayatın korunmasının önemini ele almakta ve gerekli önlemler alınmazsa birçok kişinin hayatını kaybedebileceği bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan tehditlere odaklanmaktadır. Bu bağlamda araştırma, karantina, sosyal mesafe ve Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama gibi bazı koruyucu tedbirlerin meşruiyetini, hadislerin incelenmesi yoluyla analiz etmektedir. Araştırma, konuya dair bazı hadislerdeki görünür ihtilaflara değinmekte ve kader inancı ile önleyici tedbirlerin alınması gerekliliği arasındaki dengeyi sağlamaya çalışmaktadır. Çelişkili görünen hadisler analiz edilerek, Allah'a tevekkül ile sebeplere başvurmanın nasıl uyum içinde olabileceği açıklanmaktadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İslam tarihinde meydana gelen bazı salgın hastalıklar ve bunlarla ilgili hadisler ele alınmakta, Müslümanların bu durumlarda nasıl hareket ettiklerine dair örnekler verilmektedir. Ayrıca, araştırmanın bazı temel kavramlarına da yer verilmektedir. İkinci bölümde ise, Dünya Sağlık Örgütü ve hükümetlerin önerdiği karantina ve sosyal mesafe gibi tedbirler sunulmakta ve bu tedbirlerin sünnet perspektifinden değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ayrıca bu tedbirlerin cemaatle namaz kılma, hac ve umre gibi ibadetler üzerindeki etkisi tartışılmakta ve bu değişimlere nasıl uyum sağlanabileceği ele alınmaktadır. Önleyici tedbirlerin alınmasını engellediği şeklinde anlaşılabilecek hadisler de analiz edilerek, bu hadislerin Allah'a tevekkül ilkesi ile nasıl bağdaştırılabileceği yorumlanmaktadır. Bu bölüm, bulaşıcı hastalıklardan dolayı hayatını kaybedenlerin ve sabredenlerin faziletlerini ve sabrın, hastalıkların etkisini azaltan psikolojik bir önlem olarak rolünü vurgulayan hadislerle son bulmaktadır. Araştırma, bulaşıcı hastalıklarla ilgili hadislerin doğruluğunu ve Peygamber'e nispet edilme durumunu açıklığa kavuşturmanın önemini vurgulamakta ve şer'i metinlerin yanlış anlaşılmasına dayalı eleştirilere karşı durmayı amaçlamaktadır. Ayrıca İslam dünyasının, bu küresel sağlık krizine etkin bir şekilde katılımının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the importance of preserving life, one of the five fundamental values protected by Islam, and focuses on threats arising from infectious diseases that could claim many lives if necessary precautions are not taken. In this context, the research analyzes the legitimacy of preventive measures such as quarantine, social distancing, and vaccination against infectious diseases like COVID-19 through the examination of hadiths. It discusses apparent contradictions in certain hadiths on the topic and seeks to establish a balance between belief in divine destiny and the necessity of taking preventive measures. By analyzing seemingly conflicting hadiths, the study explains how reliance on God and taking measures can coexist harmoniously. The research consists of two main sections: The first section discusses some epidemic diseases that occurred in Islamic history and related prophetic hadiths, providing examples of how Muslims acted in such situations. It also introduces key concepts fundamental to the study. The second section presents measures such as quarantine and social distancing recommended by the World Health Organization and governments, evaluating these measures from the perspective of Sunnah. It explores their impact on practices such as congregational prayer, Hajj, and Umrah, and examines how to adapt to these changes. Hadiths that could be interpreted as opposing preventive measures are analyzed to demonstrate their compatibility with the principle of reliance on God. This section concludes by highlighting the virtues of those who endure and remain patient in the face of infectious diseases and emphasizes the role of patience as a psychological measure to mitigate the effects of illnesses. The study underscores the importance of clarifying the authenticity of hadiths related to infectious diseases and their attribution to the Prophet. It aims to counter criticisms based on misinterpretations of Islamic texts and emphasizes the significance of the Islamic world's active participation in addressing this global health crisis.