Yarım-spinli parçacıkların lorentzyen dS2 manifoldunda göreli kuantum dinamiği
Relativistic quantum dynamics of half-spin particles on a lorentzian dS2 manifold
  1. Tez No: 920232
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SALTI, PROF. DR. OKTAY AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında gökkuşağı formalizmi ve Bogoliubov yaklaşımı kullanılarak iki-boyutlu de Sitter (dS2) manifolduna hapsedilmiş Dirac parçacıklarının göreli kuantum dinamiği tartışılmıştır. Bu amaca ulaşmak adına, seçilen uzay-zaman metriği gökkuşağı formalizmi yardımıyla yeniden yazıldıktan sonra değiştirilmiş dS2 geometrisinde hareket eden spin-1/2 parçacıklarının göreli kuantum dinamiğini betimleyen çözümleri elde etmek amacıyla kovaryant Dirac ve yarı-klasik Hamilton-Jacobi denklemleri çözülmüştür. Sonrasında, geometrik yapıdaki kuantum etkilerini tartışabilmek amacıyla asimptotik bölgelerdeki vakum durumlarını analiz ettikten sonra Bogoliubov dönüşümleri kullanılarak birim hacim başına üretilen parçacıkların oranı irdelenmiştir. Literatürde genel olarak güçlü elektrik alanlarının veya seçili bir geometrideki genişlemenin vakum durumunda çeşitli parçacıkların üretim sürecini incelemek için bir fırsat sağlayan kararsızlıklara yol açabileceği kabul edilmektedir, bu tez araştırmamızda dış elektromanyetik alan olmadan da bir vakum durumundan kütleli Dirac parçacıklarının üretilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, making use of the rainbow formalism and the Bogoliubov approximation, the relativistic quantum dynamics of Dirac particles confined in a two-dimensional de Sitter (dS2) manifold was discussed. In order to achieve this goal, the covariant Dirac and semi-classical Hamilton-Jacobi equations were solved to obtain solutions describing the relativistic quantum dynamics of spin-1/2 particles moving in the modified dS2 geometry, with the chosen space-time metric rewritten using the rainbow formalism. Afterwards, in order to discuss quantum effects on the geometric structure, after analyzing the vacuum states in asymptotic regions, the rate of particles produced per unit volume was evaluated by using Bogoliubov transformations. It is generally accepted in the literature that strong electric fields or expansion in a selected geometry can lead to instabilities in the vacuum state, which provides an opportunity to study the production process of various particles, in this thesis research it was shown that massive Dirac particles can be produced from a vacuum state without an external electromagnetic field.