Kırklareli ili İğneada beldesinde iklim değişikliği etkilerinin tespit edilmesi ve sorunların çözümüne yönelik tasarım stratejilerinin geliştirilmesi
Detecting the effects of climate change in İğneada township of Kırklareli province and developing design strategies to solve the problems
  1. Tez No: 920294
  2. Yazar: AYŞE YÜKSEL KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra iklim değişikliğinin etkileri hızlanmış ve iklim değişikliği küresel bir kriz haline gelmiştir. Bu süreç, sera gazı salınımlarının artması, küresel sıcaklıkların yükselmesi, deniz seviyelerinin yükselmesi, ekstrem hava olaylarının artması gibi birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Doğal alanlarda ve yapılaşmış çevrede bu etkileri ortaya koymak ve etkin yönetimini sağlamak kritik bir konu haline gelmiştir. Birçok organizma için yaşam alanı olan, birçok faaliyetin gerçekleştirildiği ve halkın eşit kullanım hakkı olan kıyı alanlarının korunması ve sürdürülmesi bu alanların doğal süreçlerin ve ekolojik dengenin korunması açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma İğneada Belde sınırları kapsamında, iklim değişikliğinin kıyı çizgisi ve yüzey sıcaklığına etkilerinin ortaya konulması ve bu etkilerin hafifletilmesine yönelik tasarım stratejilerinin geliştirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu doğrultuda toparlanan ve üretilen veriler CBS ve Google Earth Engine yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Hesaplanan yer yüzey sıcaklığı YYS değerleri CORINE 1990, 2000, 2006 ve 2018 verileri ve doğal eşikler ile entegre edilerek YYS ve arazi örtüsü değişimi arasındaki etkileşim ortaya konmuştur. Alana ilişkin ada bazlı analizler hazırlanarak bu analizlerin YYS ile ilişkisi kurulmuştur. İklim değişikliği etkilerinden biri olan deniz seviyesi yükselmesine bağlı kıyı değişimini görebilmek amacıyla 1990 ve 2023 yıllarına ait kıyı çizgileri oluşturulmuştur ve ilerleme durumu ortaya konmuştur. Böylece çalışma alanındaki iklim değişikliğinin doğal ve yapılı çevre üzerindeki etkileri analiz edilmiş ve etkilerin hafifletilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially after the Industrial Revolution, the effects of climate change have accelerated, and climate change has become a global crisis. This process has brought about numerous issues, such as increased greenhouse gas emissions, rising global temperatures, rising sea levels, and an increase in extreme weather events. It has become critical to reveal these effects in natural areas and built environments and to ensure their effective management. The protection and sustainability of coastal areas, which serve as habitats for many organisms, facilitate various activities, and provide equal usage rights for the public, play a crucial role in maintaining natural processes and ecological balance. This study has been prepared to reveal the effects of climate change on the coastline and surface temperature within the boundaries of İğneada and to develop design strategies aimed at mitigating these effects. The data collected and produced in line with the study objectives have been analyzed using Geographic Information Systems (GIS) and Google Earth Engine software. The calculated land surface temperature (LST) values have been integrated with CORINE data from 1990, 2000, 2006, and 2018, as well as natural thresholds, to elucidate the interaction between LST and land cover change. Island-based analyses related to the area have been prepared, establishing a relationship between these analyses and LST. To visualize the coastal changes due to one of the effects of climate change, namely rising sea levels, coastline delineations for the years 1990 and 2023 have been created, and the progression status has been presented. Thus, the effects of climate change on the natural and built environment in the study area have been analyzed, and recommendations for mitigating these effects have been developed.