Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk ve Avrupa sigorta sektörlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 92036
  2. Yazar: SERAP DÜZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz AVRUPA BİRLİĞİ'NE UYUM SÜRECİNDE TÜRK VE AVRUPA SİGORTA SEKTÖRLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Serap DÜZGÖREN İşletmecilik Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1998 DANIŞMAN: Prof. Dr. Doğan BAYAR İnsanların, yaşamları boyunca karşılaşmaları muhtemel tehlikelerin ekonomik sonuçlarını önceden karşılayabilme arzusu sigorta fikrinin doğmasına neden olmuştur. Ülkemiz sigortacılığında 1986 yılından bu yana yaşanan değişim, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde hız kazanmıştır Avrupa Birliğine uyum sürecinde Türk sigorta sektörünü ve Avrupa sigorta sektörünü karşılaştıran bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; sigortacılığın tarihsel gelişimi ve sigortacılığın genel esaslarına değinilmiş, sigortacılığın makro-mikro işlevleri ile sigorta şirketlerinin organizasyonu anlatılmıştır. İkinci bölümde Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne geçişte Türk Sigorta sektöründeki yapısal değişim, sektörün gelişimini etkileyen faktörler ve Avrupa sektöründeki yapısal değişim incelenmiştir. Üçüncü bölümde Avrupa Birliği ile Türk sigorta sektörü mevzuat ve diğer faktörler açısından karşılaştırılmış, sigortacılığın uyum sorunları değerlendirilmiştir. Bu uygulama çalışmasında, 1995-1997 yıllarına ait istatistiki verilerden faydalanılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The idea of insurance born when the people want to precaste the dangers mecn while their life. The adjustment to the EC led the increase of the changes in insurance policy in Turkey since 1986. In first section main basis of the insurance explained the organization of insurance companies and micro-macro functions of the insurance also explained. Secondly, the effects of EC and Customs Union in Turkish insurance sector. The other effects of development and the change in structure sectors of the European sector. Thirdly, The low of insurance sector in EC and Turkey is compared. And the problems in the adjustment of the insurance appraised. Staticle datums of the 1995-1997 is used. m