3',7-dihydroxy-3',4,5-trimethoxyflavanone ve 4,7-didehydroneophysalin b'nin meme kanseri hücre hatları üzerinde etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması
Molecular investigation of the effects of 3',7-dihydroxy-3',4,5-trimethoxyflavanone and 4,7-didehydroneophysalin b on breast cancer cell lines
- Tez No: 920410
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN GÜNEŞ, PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu olan kanser, ölüm nedenleri arasında dünya genelinde ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri ise dünyada kansere bağlı ölümler arasında birinci, Türkiye'de ise görülme sıklığı açısından kadınlarda birinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri için geliştirilmiş tedaviler olmasına rağmen, yaygın metastaz ve yüksek nüks oranları nedeniyle hastaların prognozu hala kötüdür. Meme kanserinin farklı alt tiplerinin varlığı ve mevcut tedavi yöntemlerinin yan etkilerinin olması, ilaç direnci, üçlü negatif meme kanserinin hormon tedavisine yanıt vermemesi araştırmacıları daha az yan etkiye sahip daha etkili tedavi stratejilerine teşvik etmektedir. Doğal bileşikler, meme kanseri ilerlemesi sırasında tümör büyümesini ve hücre invazyonunu hedef alan zengin biyoaktif bileşik kaynaklarıdır ve halihazırda meme kanseri tedavisinde kullanılan terapötik ajanların çoğunluğu doğrudan doğal ürün kaynaklarıdır. Doğal ürünlerden elde edilen alkaloid, steroid, antioksidan, fenolik bileşik, flavonoid yapısındaki ürünler; anjiyogenezi, hücre göçlerini, hücre proliferasyonunu inhibe ederek, apoptozu ve hücre ölümünü indükleyerek ve hücre döngüsünü durdurarak meme kanserini inhibe edici özellikler segilemektedirler. Bu tez çalışmasında, flavonoid ve steroid yapısındaki 400 μM 3',7-Dihydroxy-3',4,5-Trimethoxyflavanone ve 4,7-Didehydroneophysalin B'nin sisplatin dirençli ve duyarlı iki boyutlu (2B) ve üç boyutlu (3B) MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri üzerinde sitotoksik etkisinin olduğu, moleküllerin birlikte uygulanmasının meme kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisini, hücrelerin morfolojik değişikliğini ve çoğalma yeteneklerinin kısıtlanmasını daha fazla arttırdığı gözlemlenmiştir. Yapılan moleküler analizlerde bazı antiapoptotik genlerin baskılandığının gözlenmesi apoptozun indüklenmesine dair bir ipucu niteliği taşımaktadır. Elde edilen bu veriler, dünya genelinde görülme sıklığı ve ölüm oranı en yüksek hastalıklar arasında yer alan meme kanseri tedavisinde tasarlanacak yeni ilaç öncüleri için bir ön çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer, a significant public health problem worldwide, is the second leading cause of death worldwide. Breast cancer is the main cause of cancer-related deaths worldwide and the first in Turkey in terms of incidence among women. Despite the treatments developed for breast cancer, the prognosis for patients is still poor due to widespread metastasis and high recurrence rates. The existence of different subtypes of breast cancer and the side effects of current treatment methods, drug resistance, and the fact that triple-negative breast cancer does not respond to hormone therapy encourage researchers to develop more effective treatment strategies with fewer side effects. Natural compounds are rich sources of bioactive compounds that target tumor growth and cell invasion during breast cancer progression, and the majority of therapeutic agents currently used in breast cancer treatment are direct natural product sources. Alkaloids, steroids, antioxidants, phenolic compounds, flavonoids obtained from natural products exhibit breast cancer inhibitory properties by inhibiting angiogenesis, cell migration, cell proliferation, inducing apoptosis and cell death, and arresting the cell cycle. In this thesis, it was observed that 400 μM 3',7-Dihydroxy-3',4,5-Trimethoxyflavanone and 4,7-Didehydroneophysalin B'in flavonoid and steroid structure had cytotoxic effect on cisplatin resistant and sensitive 2D and 3D MDA-MB-231 breast cancer cells, and that the application of the molecules together increased the cytotoxic effect on breast cancer cells, morphological changes of the cells and the restriction of their proliferation ability. The observation that some antiapoptotic genes were suppressed in the molecular analyses performed is a clue about the induction of apoptosis. These obtained data are a preliminary study for new drug leads to be designed in the treatment of breast cancer, which is among the diseases with the highest incidence and mortality rate worldwide.