The transformation of the public sphere under capitalism: Ankapark
Kamusal alanın kapitalizm etkisi altında dönüşümü: Ankapark
  1. Tez No: 920409
  2. Yazar: GÜLSÜM GİZEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ İNCEKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kapitalist hegemonya, kamusal alanları sermaye birikimine göre yeniden düzenleyerek bu mekanları tüketim odaklı toplumsal alanlara dönüştürmektedir. Bu dönüşüm, eleştirel düşünce ve kolektif kimlik oluşumuna olanak sağlayan mekanların yerini, tüketim ve ideolojik kontrol mekanizmalarıyla şekillenen alanlara bırakmasına neden olmaktadır. Kapitalist hegemonya, rıza üretim mekanizmalarını ve mekânsal stratejileri kullanarak bu alanları kendi amaçları için araçsal hale getirir. Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin bir kısmı ve bu alan içinde yer alan hayvanat bahçesinin, tüketim odaklı bir kamusal alan olan Ankapark'a dönüştürülmesi, bu araçsallaştırma sürecinin somut bir örneğidir. Ankapark toplumsal rıza üretim mekanizmalarının, yasal düzenlemelerin, planlama politikalarının, içinde yaratılan simüle ortamların ve temsil ettiği tüketim toplumunun mekânsal bir yansımasıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Ankapark üzerinden kapitalist hegemonyanın örgütlenme biçimlerini ve kamusal alanların yeniden yapılandırılma süreçlerini irdelemektir. Çalışma, nitel bir yöntemle gerçekleştirilmiş ve Ankapark'ın medya söylemleri, hukuki düzenlemeleri ve mekânsal özellikleri üzerinden bir vaka analizi yapılmıştır. Araştırma verileri, Ankapark'a ilişkin yasal belgeler, planlama raporları ve medya içeriklerinin tematik analiziyle elde edilmiştir. Bu tez, Ankapark üzerinden kapitalist hegemonyanın mekânsal organizasyon stratejilerini ve bu süreçlerin kamusal alanların demokratik, sosyal ve kültürel işlevleri üzerindeki etkilerini ortaya koyarak literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Capitalist hegemony reorganizes public spaces according to capital accumulation and transforms them into consumption-oriented social spaces. This transformation causes spaces that enable critical thinking and collective identity formation to be replaced by spaces shaped by consumption and ideological control mechanisms. Capitalist hegemony instrumentalizes these spaces for its own purposes by using consent production mechanisms and spatial strategies. The transformation of a part of Atatürk Forest Farm (AOÇ) land and the zoo within this area into Ankapark, a consumption-oriented public space, is a concrete example of this instrumentalization process. Ankapark is a spatial reflection of social consent production mechanisms, legal regulations, urban planning policies, the simulated environments created within it, and the consumer society it represents. The main purpose of this study is to examine the forms of organization of capitalist hegemony and the restructuring processes of public spaces through Ankapark. Considering Ankapark in the context of consumer society and hyper-reality concepts makes visible the commodification process of public spaces and the uniformization of local codes. The study was conducted with a qualitative methodology, and a case analysis was made based on the media discourses, legal regulations, and spatial characteristics of Ankapark. The research data was obtained through thematic analysis of legal documents, planning reports, and media content related to Ankapark. This thesis aims to contribute to the literature by revealing the spatial organization strategies of capitalist hegemony through Ankapark and the effects of these processes on the democratic, social, and cultural functions of public spaces.