Kadınlarda öğünlerin enerji yoğunluğunun antropometrik ölçümler, bazı metabolik parametreler ve subjektif iştah üzerindeki etkileri
Effects of meal energy density on anthropometric measurements, some metabolic parameters, and subjective appetite in women
  1. Tez No: 920412
  2. Yazar: BÜŞRA SABUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde yetişkin bireyler, sabahları çok az beslenip enerji alımının çoğunu günün ilerleyen saatlerine kaydırmaya eğilim göstermektedir. Vücut ağırlığı kontrolü için mevcut diyet tavsiyeleri genel olarak,“günlük alınan enerji hangi öğünde alınırsa alınsın, toplam alınan enerji önemlidir”varsayımına dayanmaktadır. Bununla birlikte, son diyet müdahale çalışmaları, bu varsayıma meydan okuyarak, günlük alınan enerjinin yoğun olarak tüketildiği öğünün, izokalorik miktarlarda tüketildiğinde bile vücut ağırlığı, iştah, glukoz ve lipid metabolizması üzerinde önemli etkileri olabileceğini göstermektedir. Bu araştırma, günlük enerji ihtiyacının yarısının sabah veya akşam öğününde tüketilmesinin antropometrik ölçümler, bazı metabolik parametreler ve subjektif iştah üzerindeki etkilerini incelemek üzere planlanmış ve yürütülmüştür. Bu araştırma, Kasım 2023 - Mart 2024 tarihlerinde Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran ve herhangi bir gastroenterolojik rahatsızlık tespit edilmeyen, araştırmaya katılmaya gönüllü 28 fazla kilolu veya obez (Beden Kütle İndeksi (BKİ): ≥ 25 kg/m²), premenopoz dönemindeki yetişkin (20-45 yaş) sağlıklı kadın bireylerle yürütülmüştür. Randomize, açık etiketli, paralel kollu bu araştırmada bireyler, 6 hafta boyunca uygulayacakları 'Kahvaltı Ağırlıklı Diyet Grubu (KG)(n=14)(Toplam Diyet Enerjisi: K:%50; Ö:%35; A:%15)'ve 'Akşam Ağırlıklı Diyet Grubu (AG) )(n=14) )(Toplam Diyet Enerjisi:: K:%15; Ö:%35; A:%50)' olarak belirlenen iki diyet grubundan birine basit randomizasyon tekniği ile atanmıştır. Araştırma süresince uygulanan diyetler, aynı makrobesin bileşimini sağlayan, hipokalorik (toplam enerji harcaması %20 azaltılarak) ve bireysel tasarlanan diyetlerdir. Araştırmanın başlangıcı, 3.haftası ve sonunda bireylerin antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonları değerlendirilmiştir. Araştırmanın başlangıcı ve sonunda bireylerin metabolik parametreleri değerlendirilmiştir. Subjektif iştah durumları ise Vizuel Analog Skala (VAS) ile araştırmanın ilk günü, 3. haftanın son günü ve araştırmanın son günü değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçüm ve vücut kompozisyonunun değişimleri incelendiğinde, gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In contemporary society, adult individuals tend to consume minimal amounts of food in the morning, shifting the majority of their energy intake to later in the day. Current dietary recommendations for body weight management generally rest on the assumption that the total energy intake is what matters, regardless of when it is consumed during the day. However, recent dietary intervention studies challenge this assumption, indicating that the timing of energy intake—particularly the meal during which the majority of energy is consumed—can have significant effects on body weight, appetite, glucose, and lipid metabolism, even when energy intake is iso-caloric. This study was designed to examine the effects of consuming half of daily energy intake either at breakfast or dinner on anthropometric measurements, certain metabolic parameters, and subjective appetite. The study was conducted with 28 overweight or obese (Body Mass Index (BMI) ≥ 25 kg/m²), premenopausal adult women (ages 20-45) who were healthy and free from any gastrointestinal disorders, and who voluntarily participated in the study at the Gastroenterology Clinic of Başkent University Ankara Hospital between November 2023 and March 2024. In this randomized, open-label, parallel-group study, participants were assigned to one of two dietary groups through simple randomization: the 'Breakfast Group' (BG)(n=14)(total dietary energy: B:%50; L:%35; D:%15) or the 'Dinner Group' (DG) (n=14)(total dietary energy: B:%15; L:%35; D:%50), to follow their respective diets for a period of 6 weeks. The diets implemented during the study were hypocaloric (with a 20% reduction in total energy expenditure), individually designed, and ensured the same macronutrient composition. Anthropometric measurements and body composition were assessed at the beginning, the third week, and the end of the study. Metabolic parameters were evaluated at the start and the end of the study. Subjective appetite was assessed using a Visual Analog Scale (VAS) on the first day, the last day of the third week, and at the study's conclusion.