Difteri toksinin kolorektal kanser hücreleri üzerindeki antı̇-kanser etkı̇sı̇nin araştırılması
Investigation of the anti-cancer effect of diphtheria toxin on colorectal cancer cells
- Tez No: 920413
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇARHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kolorektal kanser, dünya genelinde en sık teşhis edilen üçüncü kanser türü olup kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin sınırlı etkinliği, alternatif tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesini bir zorunluluk haline getirmektedir. Bakteriyel toksinler, özellikle difteri toksini, bu bağlamda umut vadeden bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Difteri toksini, tümör hücrelerine seçici toksisite göstererek sağlıklı hücrelere minimum zarar verirken; apoptozu tetikleme ve hücre proliferasyonunu inhibe etme özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Literatürde difteri toksininin farklı kanser tiplerini inhibe etme kapasitesine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır ve kolorektal kanser üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bu tez çalışmasında, difteri toksininin HT-29 kolorektal kanser hücre hattı üzerindeki anti-kanser etkileri incelenmiştir. Sitotoksisite testlerinde, toksinin, sağlıklı hücre hattı (Vero) ile kıyaslandığında, HT-29 kanser hücrelerinde daha fazla öldürücü etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bu verilerle, toksinin seçici toksisite yeteneğinin ortaya konduğu anlaşılmıştır. Çalışmamızda, akış sitometri analizleriyle, toksinin hücre döngüsünü G1 fazında durdurduğu belirlenmiştir. DNA fragmentasyon analizi ve qRT-PCR verileriyle, apoptoz mekanizmasının aktive olduğu; apoptozla ilişkili genlerin (Bax, FasL) ekspresyonunda artış ve anti-apoptotik genlerin (Bcl-2) ekspresyonunda azalma olduğu ortaya konulmuştur. Söz konusu çalışmamızda, qRT-PCR verilerini kullanarak apoptoz, hücre döngüsü kontrolü ve DNA hasar yanıtı gibi kanser hücrelerinin temel biyolojik süreçlerinde kritik rol oynayan GADD45α, PARP1, p38α, p53, FoxO3a ve RbL2 moleküllerinin ekspresyonunu değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, difteri toksininin kolorektal kanser hücrelerinin proliferasyonunu inhibe ettiğini, apoptozu tetiklediğini ve DNA hasar yanıtında rol oynadığını göstermiştir. Bu veriler, difteri toksininin potansiyel bir terapötik ajan olarak aday olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most commonly diagnosed cancer worldwide and ranks second in cancer-related mortality. The limited efficacy of conventional treatment methods necessitates the development of alternative therapeutic approaches. Bacterial toxins, particularly diphtheria toxin, have emerged as promising candidates in this regard. Diphtheria toxin exhibits selective toxicity towards tumor cells while causing minimal harm to healthy cells. It is noteworthy for its ability to induce apoptosis and inhibit cell proliferation. However, there are limited studies in the literature on the inhibitory potential of diphtheria toxin in various cancer types, and its effects on colorectal cancer have not been thoroughly investigated. In this study, the anticancer effects of diphtheria toxin on the HT-29 colorectal cancer cell line were examined. Cytotoxicity assays revealed that the toxin exhibited a higher lethal effect on HT-29 cancer cells compared to the healthy cell line (Vero), demonstrating its selective toxicity. Flow cytometry analyses indicated that the toxin induced cell cycle arrest at the G1 phase. DNA fragmentation analysis and qRT-PCR data confirmed the activation of apoptosis, showing an increase in the expression of pro-apoptotic genes (Bax, FasL) and a decrease in anti-apoptotic gene expression (Bcl-2). Additionally, qRT-PCR analysis was conducted to evaluate the expression levels of critical molecules involved in essential biological processes, including apoptosis, cell cycle regulation, and DNA damage response. The analyzed molecules include GADD45α, PARP1, p38α, p53, FoxO3a, and RbL2. The findings of this study demonstrate that diphtheria toxin inhibits the proliferation of colorectal cancer cells, triggers apoptosis, and plays a role in the DNA damage response. These results suggest that diphtheria toxin has the potential to be a promising therapeutic agent for colorectal cancer treatment.