İkiz çocuk hastalarda gelişimsel dental anomali görülme sıklığının belirlenmesi
Determination of the prevalence of developmental dental anomalies in twin children
  1. Tez No: 920420
  2. Yazar: İREM BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Gelişimsel dental anomaliler dişlerin sayı, boyut, şekil, durum ve yapıları ile ilgili bozukluklar olarak görülmektedir. Anomaliler estetik, oklüzyon ve ağız diş sağlığını etkiledikleri için erken teşhisi ve tedavileri önemlidir. Bu çalışmanın amacı, dijital panoramik radyografilerin retrospektif olarak değerlendirilmesi ile ikiz çocuklarda görülen dental anomali sıklığının ve ikiz çiftlerin kendi aralarındaki uyumun incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne 2017-2023 yılları arasında başvuran, 7-13 yaş arasındaki ikiz ve ikiz olmayan toplam 1676 çocuk hastanın dijital panoramik radyografileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Gelişimsel dental anomaliler sayı, boyut, durum ve şekil anomalileri başlıkları altında kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen veriler doğrultusunda, çalışma gruplarında gelişimsel dental anomali görülme sıklığı %26,7, ikiz hasta grubunda %33,4 ve kontrol grubunda %23,3 olarak tespit edilmiştir. Gelişimsel dental anomali tespit edilen hastalarda, cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Değerlendirilen anomalilerin görülme sıklığı sırasıyla; şekil (%19,3), sayı (%8,6), durum (%3,7) ve boyut (%2,3) anomalisi şeklindedir. MZ ikiz çiftleri kendi içlerinde pairwise concordance ve tetrakorik korelasyon ile incelendiğinde, hipodonti, taurodontizm, gömülü diş ve infraoklüze süt dişi anomalilerine sahip olma açısından istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç: Çalışmamız hipodonti, taurodontizm, gömülü diş ve infraoklüze süt dişi anomalilerinin oluşumunda genetik etkinin daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Dental anomalilerin erken teşhisi ve tedavisi, olası ortodontik, fonksiyonel ve estetik problemlerin minimuma indirgenmesi açısından önemlidir. Ayrıca gelişimsel dental anomalilerin etiyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin etkisini tespit edebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Developmental dental anomalies are characterised by defects in the number, size, shape, condition and structure of teeth. Since anomalies affect aesthetics, occlusion and oral dental health, their early diagnosis and treatment are important. The aim of this study was to investigate the frequency of dental anomalies in twin children and the concordance between twin pairs by retrospective evaluation of digital panoramic radiographs. Materials and methods: In our study, digital panoramic radiographs of a total of 1676 twin and non-twin children aged 7-13 years who were admitted to Süleyman Demirel University, Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics Clinic between 2017 and 2023 were retrospectively evaluated. Developmental dental anomalies were recorded under the headings of number, size, condition and shape anomalies. The data obtained were analysed statistically. Results: According to the data obtained, the overall prevalence of developmental dental anomalies was 26,7%, 33,4% in the twin group and 23,3% in the control group. There was no statistically significant difference between genders in patients with developmental dental anomalies. The frequency of the evaluated anomalies were as follows: Shape (19,3%), number (8,6%), condition (3,7%) and size (2,3%) anomalies. When MZ twin pairs were analysed by pairwise concordance and tetrachoric correlation, it was found to be statistically significant in terms of having hypodontia, taurodontism, impacted teeth and infraoccluded deciduous tooth anomalies. Conclusion: Our study reveals that genetic influence is more important in the formation of hypodontia, taurodontism, impacted teeth and infraoccluded deciduous tooth anomalies. Early diagnosis and treatment of dental anomalies is important to minimise possible orthodontic, functional and aesthetic problems. In addition, more studies are needed to determine the effect of genetic and environmental factors in the etiology of developmental dental anomalies.