Kayrakkeşli (Mersin) Bölgesi kromititlerinin petrografisi ve jeokimyası
Petrography and geochemistry of chromitites in the Kayrakkeşli (Mersin) region
  1. Tez No: 920431
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Silifke O32 b2 paftasında, 20 km²'lik bir alanı kapsayan çalışma alanında Üst Kretase Fındıkpınarı Karışığı, Üst Kretase Mersin Ofiyoliti, Alt-Orta Miyosen Kaplankaya ve Karaisalı Formasyonları gözlenmektedir. Çalışma alanında Mersin Ofiyoliti birimleri, manto peridotitleri (dünit, harzburjit, serpantinit) ve bunları kesen diyabaz dayklarla temsil edilmektedir. Jeokimyasal analizler, tektonitlerin yitim zonu kaynaklı tüketilmiş kalıntı peridotit özelliklerini taşıdığını göstermektedir. Kromititler dissemine, bantlı ve masif yapıda olup, Cr2O3 tenörü % 28,13-56,97 arasında değişmektedir ve Alpin tip kromit yataklarıyla benzerlik göstermektedir. Cevher mikroskobisinde kromitlerin kataklastik ve çek-ayır dokuları sundukları izlenmiş, kesitlerde manyetitleşme ve millerit (Nikel Sülfür) minerali varlığı tespit edilmiştir. Jeolojik veriler, kromititlerin ve tektonitlerin yay önü (fore-arc) tektonik ortamında oluştuğunu işaret etmektedir. Açık ocak madencilik faaliyetlerinde, kromititlerin izole dayklarla kontak halinde olduğu, bu kromititlerin yüksek tenörlü ve ince kristalli olduğu belirlenmiştir. Dayklardaki ana oksitler (SiO2, Al2O3 ve Fe2O3) ile iz elementler (Ba, Sr, Y, Se) içerikleri açısından farklılıklar saptanmıştır. Sondaj verileri sonucunda toplamda 250.326 ton rezerv tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Silifke O32 b2 sheet, the study area covering 20 km² includes the Upper Cretaceous Fındıkpınarı Mélange, the Upper Cretaceous Mersin Ophiolite, and the Lower-Middle Miocene Kaplankaya and Karaisalı Formations. The Mersin Ophiolite units in the study area are represented by mantle peridotites (dunite, harzburgite, serpentinite) and diabase dykes cutting through them. Geochemical analyses indicate that the tectonites exhibit characteristics of depleted residual peridotites associated with subduction zones. Chromitites are observed in disseminated, banded, and massive forms, with Cr2O3 grades ranging from 28.13 % to 56.97 %, showing similarities to Alpine-type chromite deposits. Ore microscopy revealed that chromites exhibit cataclastic and pull-apart textures, with magnetization and the presence of millerite (nickel sulfide) identified in the sections. Geological data suggest that the chromitites and tectonites formed in a fore-arc tectonic setting associated with subduction zones. In open-pit mining activities, chromitites were found to be in contact with isolated dykes, characterized by high-grade and fine-crystalline structures. Differences were identified in the major oxides (SiO2, Al2O3 ve Fe2O3) and trace elements (Ba, Sr, Y, Se) in the dykes. Drilling data indicated a total reserve of 250,326 tons.