Yüksek enerjili hadron çarpıştırıcılarında Higgs bozonu ile ayar bozonlarının anormal etkileşmelerinin araştırılması
Investigation of anomalous couplings of the Higgs boson with gauge bosons in high-energy hadron colliders
- Tez No: 920430
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında p-p → hW süreci vasıtasıyla Higgs bozonunun ayar bozonları ile anormal (anomalous) bağlaşımları, gelecekte kurulması planlanan yüksek enerjili hadron çarpıştırıcılarında (FCC) fenomenolojik olarak incelenmiştir. Araştırmada anormal bağlaşımları içeren üretim süreçlerini ifade edecek şekilde model bağımsız olan efektif Lagranjiyen yöntemi kullanılmıştır. Bahsi geçen sürecin Feynman diyagramları çizilmiş, genlikleri hesaplanmış, bağlaşım parametrelerinin değerlerine bağlı olarak da tesir kesitleri elde edilmiştir. En son olarak anormal bağlaşım parametreleri (Wilson katsayıları) üzerine sınırlamalar getirilmiştir. Sürece beklenildiği üzere toplam üç parametreden katkı gelmiştir. Getirilen sınırlamaların deneysel limitlere göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the anomalous couplings of the Higgs boson with gauge bosons have been phenomenologically investigated via the p-p → hW process at high-energy hadron colliders (FCC), which are planned to be built in the future. In the study, the effective Lagrangian method, which is model independent, was used to express the production processes that include anomalous couplings. The Feynman diagrams of the process were drawn, their amplitudes were calculated, and the cross sections were obtained depending on the values of the coupling parameters. Finally, limitations were imposed on the anomalous coupling parameters (Wilson coefficients). It was seen that a total of three parameters contributed to the process. Also, it has been observed that the imposed limitations are better than the experimental limitations.