Enhancing the performance of smart city dashboards through user-centered design principles: Insights from the Bizİzmir experience
Kullanıcı merkezli tasarım ilkeleriyle akıllı şehir panellerinin performansını artırma: Bizİzmir deneyiminden çıkarımlar
- Tez No: 920436
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY VELİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Açık verinin akıllı şehir uygulamalarında hızla yayılması, kent yönetimi ve vatandaş katılımını dönüştürerek şeffaflık, verimlilik ve katılımcı karar alma süreçleri için önemli fırsatlar sunmaktadır. Kent panoları, kentsel metrikleri interaktif görselleştirmelerle merkezileştirerek politika yapıcıların ve vatandaşların kentsel dinamikleri gerçek zamanlı izlemesine ve yanıt vermesine olanak tanımaktadır. Ancak, kent panoları düşük kullanılabilirlik, sınırlı kamu katılımı ve veri okuryazarlığı farklılıklarından kaynaklanan erişim engelleri gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu araştırma, İzmir'in özgün kentsel dinamiklerine uygun, ölçeklenebilir, modüler ve kullanıcı odaklı bir kent panosu tasarlayarak mevcut sorunları aşmayı, erişilebilirlik, kullanıcı etkileşimi ve tematik uyumu önceliklendirerek vatandaş katılımını artırmayı, kentsel yönetişimi güçlendirmeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, pano kullanım desenlerinin nicel analizi ile belediye veri sağlayıcıları ve potansiyel kullanıcılarla yapılan nitel görüşmeleri birleştiren karma bir yöntem kullanmaktadır. Küresel kent panolarının karşılaştırmalı analizi ve ortak tasarım atölyeleri, platformun tasarımını geliştirmek için temel yöntemlerdir. Gerçek zamanlı veri entegrasyonu, interaktif görselleştirmeler ve öngörüsel analizlerle İzmir Kent Panosu, hem vatandaşları hem de politika yapıcıları güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Çevresel kalite ve altyapı performansı gibi geniş bir kentsel metrik yelpazesini kapsayan platform, veri odaklı karar alma süreçlerini teşvik etmeyi ve kamu katılımını artırmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, İzmir için uygulanabilir içgörüler sağlamakla kalmayıp, küresel ölçekte kapsayıcı kent panoları tasarımı için tekrar edilebilir bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The proliferation of open data in smart city applications has significantly transformed urban governance and citizen engagement, offering new opportunities for transparency, efficiency, and participatory decision-making. City dashboards play a critical role by centralizing urban metrics into interactive visualizations, enabling policymakers and citizens to monitor and respond to urban dynamics in real time. Despite their promise, city dashboards face challenges such as low usability, limited public engagement, and accessibility barriers, especially for users with varying data literacy. This research aims to address existing challenges by designing a scalable, modular, and user-centered city dashboard tailored to İzmir's unique urban dynamics, prioritizing accessibility, user interaction, and thematic relevance to enhance citizen engagement, strengthen urban governance, and promote sustainable development. The study employs a mixed-methods approach, combining quantitative analysis of dashboard usage patterns with qualitative insights from municipal data providers and potential users. Key methods include global dashboard comparisons, user surveys, and co-design workshops to refine design elements and address engagement barriers. The envisioned İzmir City Dashboard integrates real-time data, interactive visualizations, and predictive analytics to empower citizens and policymakers. Covering diverse urban metrics such as environmental quality and infrastructure performance, the platform aspires to foster data-driven decision-making and meaningful public participation. Addressing both technical and social dynamics, this research offers actionable insights for İzmir and proposes a replicable framework for inclusive city dashboards worldwide. It highlights the transformative potential of dashboards in creating resilient, participatory, and sustainable urban ecosystems.