Kinolin halkası içeren olası biyolojik aktif moleküllerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of molecules containing a quinoline ring with potential biological activity
- Tez No: 920435
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
DNA, RNA, vitaminler ve hormonlar gibi biyomoleküllerin yapısında bulunan heterosiklik bileşikler, organik kimyanın önemli bir sınıfını oluşturmaktadır. Bu bileşiklerin arasında kinolin iskeleti, endüstriyel ve tıbbi uygulamalarda sıkça kullanılan, yüksek aktiviteye sahip en yaygın N-heterosiklik yapılar arasında yer almaktadır. Hem doğal olarak oluşan bileşiklerde hem de sentetik ilaçlarda kinolin halkasına sıklıkla rastlanmaktadır. Kinolin türevlerinin antikanser, antimalaryal, antibiyotik ve anti-HIV gibi biyolojik aktiviteler gösterdiği bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, N-(2-aminobenzoil) benzotriazol türevlerinden yola çıkılarak 2-amino-4-hidroksikinolin-3-karbonitril bileşikleri sentezlenmiş, ardından bu bileşiklerin POCl₃ ile reaksiyonu sonucu 2-amino-4-klorokinolin-3-karbonitril türevleri elde edilmiştir. 2-Amino-4-klorokinolin-3-karbonitril türevlerinden literatüre kazandırılmak üzere %23-92 verim aralığında 20 yeni kinolin türevi sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları IR, ¹H NMR, ¹³C NMR ve HRMS gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Ayrıca, bu bileşiklerin A549, MCF7 ve NIH3T3 hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkileri ile EGFR enzim inhibisyon aktiviteleri araştırılmıştır. EGFR enzim üzerinde en güçlü inhibisyon etkisi gösteren bileşiğin, moleküler docking yöntemiyle enzim aktif bölgesiyle etkileşimleri ve bağlanma noktaları belirlenmiştir. Ayrıca sentezlenen tüm bileşiklerin DFT yöntemi ile bilgisayar destekli hesaplamaları yapılmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda bileşiklerin MEP haritaları, HOMO-LUMO enerji aralıkları ve teorik NMR kimyasal kayma değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds are found in the structures of biomolecules such as DNA, RNA, vitamins, and hormones constitute an important class of organic chemistry. Among these compounds, the quinoline skeleton is one of the most commonly used N-heterocyclic structures with high activity in industrial and medical applications. Quinoline rings are frequently encountered in both naturally occurring compounds and synthetic drugs. It is well known that quinoline derivatives exhibit biological activities such as anticancer, antimalarial, antibiotic, and anti-HIV effects. In this thesis, 2-amino-4-hydroxyquinoline-3-carbonitrile compounds were synthesized starting from N-(2-aminobenzoyl)benzotriazole derivatives, followed by the reaction of these compounds with POCl3 to obtain 2-amino-4-chloroquinoline-3-carbonitrile derivatives. From these 2-amino-4-chloroquinoline-3-carbonitrile derivatives, 20 new quinoline derivatives with yields ranging from 23% to 92% were synthesized to contribute to the literature. The structures of the synthesized compounds were elucidated using spectroscopic methods such as IR, ¹H NMR, ¹³C NMR, and HRMS. Furthermore, the cytotoxic effects of these compounds on A549, MCF7, and NIH3T3 cell lines, as well as their EGFR enzyme inhibition activities, were investigated. The compound exhibiting the strongest inhibition effect on the EGFR enzyme was analyzed for its interactions and binding sites in the active region of the enzyme using molecular docking studies. Additionally, all synthesized compounds were subjected to computational calculations using the DFT method. As a result of these calculations, MEP maps, HOMO-LUMO energy gaps, and theoretical NMR chemical shift values of the compounds were obtained.