Spor bilimleri öğrencilerinin stres düzeylerinin ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesi
Investigation of stress levels and mental resilience of sport sciences students
- Tez No: 920446
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin stres düzeylerinin ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesidir. Araştırmada tarama modeli metodu kullanılmıştır. Bu çalışma üniversitede öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklem grubunu ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Zihinsel Dayanıklılık ölçekleri kullanılmıştır. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem T-Testi, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde ANOVA analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sporcuların Zihinsel Dayanıklılık ve Algılanan Stres alt boyutların yaşa göre karşılaştırılmasında alt boyutlarda ve yaş grupları arasında anlamlı fark yoktur (p>0,05). Sporcuların Zihinsel Dayanıklılık ve Algılanan Stres alt boyutlarının boya göre karşılaştırılmasında ve Mücadele ve Dağılma alt boyutunda anlamlı fark vardır (p0,05). Sonuç olarak: Algılanan Stres ve Zihinsel Dayanıklılık alt boyutlarında yaş grupları arasında anlamlı fark yoktur. Sporcuların Zihinsel Dayanıklılık ve Algılanan Stres alt boyutların boya göre karşılaştırılmasında Mücadele ve Dağılma gruplarında anlamlı fark tespit edilmiştir. Sporcuların Zihinsel Dayanıklılık ve Algılanan Stres alt boyutların kiloya göre ve cinsiyete göre karşılaştırılmasında Stres Algısında anlamlı fark vardır. Sporcuların Zihinsel Dayanıklılık ve Algılanan Stres alt boyutların bölümü göre karşılaştırılmasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the stress levels and mental endurance of students studying in sports sciences. Survey model method was used in the research. The population of this study consists of students studying at the university. The sample group consists of students studying at the faculty of sport sciences. The study group consists of students studying at Ondokuz Mayıs University Yaşar Doğu Faculty of Sport Sciences. Personal Information Form, Perceived Stress Scale, Mental Resilience scales were used as data collection tools. Data were analyzed using the SPSS-27 program. A frequency table was created for sociodemographic questions. Normality assumption and reliability analysis were applied. In order to see the differences in group averages of variables, independent sample T-Test was performed for variables with 2 groups and One-Way ANOVA analysis was performed for variables with 3 or more groups. In the findings, there is no significant difference between the sub-dimensions and age groups in the comparison of the Mental Endurance and Perceived Stress sub-dimensions of the athletes according to age (p>0.05). In the comparison of the mental endurance and perceived stress sub-dimensions of the athletes according to height, there is a significant difference in the sub-dimension of struggle and dispersion (p0,05). Conclusion: There is no significant difference between age groups in the sub-dimensions of Perceived Stress and Mental Stamina. In the comparison of the sub-dimensions of Mental Stamina and Perceived Stress of the athletes according to height, a significant difference was found in the Struggle and Dispersal groups. There is a significant difference in Stress Perception in the comparison of Mental Endurance and Perceived Stress sub-dimensions of athletes according to weight and gender. There is no significant difference in the comparison of Mental Endurance and Perceived Stress sub-dimensions of athletes according to division.