Borçka Baraj gölünde kültürü yapılan gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) bakteriyel hastalıkların mevsimsel dağılımı
Seasonal distribution of (Oncorhynchus mykiss) bacterial diseases in rainbow trout cultured in Borçka Dam Lake
  1. Tez No: 920445
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Borçka baraj gölündeki yüzer ağ kafeslerinde tipik hastalık şüphesi olan gökkuşağı alabalıkları Fakültemiz Hastalıklar Laboratuvarına getirilen örnekler muayene edildi. Dört farklı mevsimde aylık olarak örneklenen hastalıklı balıkların böbreklerinden izole edilen 44 saf bakteri izolatları kullanıldı. Akuakültürde yoğun balık stoklamak, su kalitesinin bozulmasına bağlı olarak balıklarda strese neden olmaktadır. Mevsimsel su sıcaklığındaki artış ve azalış fırstcı patojenlerin sıcaklık stresi nedeniyle gökkuşağı alabalıklarında bakteriyel enfeksiyonların meydana gelmesine neden olmaktadır. Gökkuşağı alabalık çiftliklerinde yoğun stoklama, düşük su kalitesi (pH, amonyak, nitrit, vs) suyun fiziksel ve kimyasal parametrelerindeki olumsuzlukların yanı sıra ani su sıcaklığı değişimime bağlı strese karşı % 70'e varan toplu ölümler nedeni ile büyük ekonomik kayıpların neden olduğu bakteriyel balık patojenleri arasında Aeromonas hydrophila, Pseudomonas fluorescens, Yersinia ruckeri ve Lactococcus garvieae enfeksiyonları meydana geldiği farklı araştırmacılar tarafından bildirilmiştir. Borçka Baraj Gölündeki gökkuşağı alabalıklarındaki (Oncorhynchus mykiss) bakteriyel hastalık etkenleri mevsimsel olarak örneklenmiştir. Yapılan ekimlerden izole edilen bakteri izolatları (44 adet bakteri izole edilmiş) -80ºC'de stoklanmıştır. İzole edilen hastalık etkenlerinin tanımlanması PZR methotu ile belirlenmiş ve kemoterapotik maddelere karşı antimikrobiyel hassasiyetleri bu tez çalışması ile tespit edilmiştir. Yapılan test sonucuna göre tüm izolatların bakteri izolatların kemoterapotik maddelere karşı antimikrobiyel etkinliği disk diffüzyon yöntemi kullanılarak Müller Hinton Agarda gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasının sonuçlarına göre en yüksek direnç %86,36 eritromisinde, %81,81 Ampisilin ve %72,27 Amoksiklinde tespit edilmiştir. En düşük direnç %15,90 enrofloksasin ve %6,82 doksisiklin olduğu belirlenmiştir. Bu kemoterapotik maddelerden en etkin olanı sırasıyla %86,36 doksisiklin, %56,82 flamequin ve %50 enrofloksasin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples of rainbow trout with typical disease suspicion brought to our Faculty Diseases Laboratory in floating net cages in Borçka Dam Lake were examined. 44 pure bacterial isolates isolated from kidneys of diseased fish sampled monthly in four different seasons were used. Intensive fish stocking in aquaculture causes stress in fish due to deterioration of water quality. Increase and decrease in seasonal water temperature causes bacterial infections in rainbow trout due to heat stress of opportunistic pathogens. Intensive stocking in rainbow trout farms, low water quality (pH, ammonia, nitrite, etc.), negative effects on physical and chemical parameters of water as well as stress due to sudden water temperature changes, caused mass mortality of up to 70% and major economic losses due to bacterial fish pathogens such as Aeromonas hydrophila, Pseudomonas fluorescens, Yersinia ruckeri Lactococcus garvieae and Lactococcus petauri infections have been reported by different researchers. Bacterial disease agents in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in Borçka Dam Lake were sampled seasonally. Bacterial isolates (44 bacteria were isolated) isolated from the cultures were stored at -80ºC. Identification of isolated disease agents was determined by PCR method and their antimicrobial susceptibilities to chemotherapeutic agents were determined in this thesis study. According to the test results, antimicrobial activity of all bacterial isolates against chemotherapeutic agents was determined by disk diffusion method on Müller Hinton Agar. According to the results of this thesis study, the highest resistance was detected in 86.36% erythromycin, 81.81% Ampicillin and 72.27% Amoxicillin. The lowest resistance was determined as 15.90% enrofloxacin and 6.82% doxycycline. The most effective of these chemotherapeutic agents were determined to be 86.36% doxycycline, 56.82% flamequine and 50% enrofloxacin, respectively.