Küçük ırk köpeklerde tibial plato düzeltme osteotomi cerrahisi ile ön çapraz bağ kopuklarının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Treatment of cranial cruciate ligament ruptures in small breed dogs with tibial plateau leveling osteotomy (TPLO), clinical and radiological evaluation of the results
  1. Tez No: 920488
  2. Yazar: MELEK ECE BEKDEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ön çapraz bağ (Lig. cruciatum craniale) kopuğu, köpeklerde arka ekstremiteyi etkileyen en yaygın ortopedik sorunlardan biridir. Bu lezyon, diz ekleminde (Articulatio genus) instabiliteye yol açarak osteoartrit gelişimini hızlandırır ve köpeğin hareket yeteneğini önemli ölçüde kısıtlar. Çalışmanın amacı, küçük ırk köpeklerde ön çapraz bağ kopuğu tedavisinde tibial plato düzeltme osteotomisi (TPLO) cerrahisinin etkinliğini değerlendirmektir. Bu çalışma, ön çapraz bağ kopuğu bulunan 31 küçük ırk köpeğin 34 diz eklemini kapsamaktadır. Çalışmaya dahil edilen hastaların tamamı, 10 kg veya daha düşük ağırlığa sahip köpeklerden seçilmiştir. Tüm olgularda TPLO cerrahisi uygulanmış, operasyon öncesi ve sonrası tibial plato açıları ölçülerek osteotomi iyileşmesi radyografik olarak değerlendirilmiştir. Operasyon süreci, operasyon sonrası komplikasyonlar ve fonksiyonel iyileşme sonuçları detaylı bir şekilde kaydedilmiştir. Sonuçlara göre, TPA değerleri, önceki çalışmalarda önerilen aralıklarda kalmış; bu aralığı aşan hastalarda bile fonksiyonel iyileşmenin etkili olduğu görülmüştür. Postoperatif dönemde görülen komplikasyonlar, osteotomi hattında yavaş iyileşme ve yumuşak doku irritasyonu gibi minör komplikasyonlarla sınırlı kalmıştır. Çalışmada herhangi bir majör komplikasyon gözlenmemiştir. Cerrahi sonrasında hastaların tamamında yürüme fonksiyonlarında belirgin iyileşme sağlanmıştır. Veteriner cerrahide TPLO, rijit stabilizasyon sağlayan ve yüksek başarı oranıyla dikkat çeken bir tekniktir. Bu çalışma, küçük ırk köpeklerde ön çapraz bağ kopuğu tedavisi için TPLO'nun etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuş ve klinik uygulamalara katkı sağlamayı hedeflemiştir. Ayrıca, çalışmanın bulguları, küçük ırk köpeklerde TPLO'nun diğer stabilizasyon yöntemleriyle karşılaştırıldığında güvenilir ve etkili bir seçenek olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cranial cruciate ligament (CCL) rupture is one of the most common orthopedic issues affecting the hind limbs in dogs. This lesion leads to instability in the knee joint, accelerating the development of osteoarthritis and significantly restricting the dog's mobility. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of tibial plateau leveling osteotomy (TPLO) surgery in treating CCL rupture in small breed dogs. This study includes 34 stifle joints from 31 small breed dogs with CCL rupture. All selected patients weighed 10 kg or less. TPLO surgery was performed on all cases, and pre- and postoperative tibial plateau angles (TPA) were measured to assess osteotomy healing radiographically. The surgical process, postoperative complications, and functional recovery outcomes were meticulously recorded. The results showed that TPA values remained within the ranges suggested by previous studies, and even in cases exceeding these ranges, functional recovery was effectively achieved. Postoperative complications were limited to minor issues such as delayed osteotomy healing and soft tissue irritation. No major complications were observed in the study. Post-surgery, all patients exhibited significant improvement in gait function. In veterinary surgery, TPLO is a technique that provides rigid stabilization and achieves high success rates. This study demonstrates that TPLO is an effective method for treating CCL rupture in small breed dogs and aims to contribute to clinical practice. Furthermore, the findings confirm that TPLO is a reliable and effective option compared to other stabilization methods in small breed dogs.