Sıvı kromatografide kullanılan kolonların dolum süreçlerinin araştırılması
Investigation of filling processes of columns used in liquid chromatography
  1. Tez No: 920579
  2. Yazar: FATMA NUR SELÇUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, ters faz sıvı kromatografi (RPLC) tekniği için kullanılan kolonların dolum süreçlerinin optimizasyonu ve performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, kolon dolum parametrelerinin ayırma verimliliği, pik simetrisi ve teorik plaka sayısı gibi performans kriterlerine olan etkisini ortaya koymak ve mevcut yöntemlere yenilikçi bir yaklaşım getirmektir. Çalışma kapsamında, C18 sabit faz materyali kullanılarak kolon dolum işlemleri yüksek basınç altında (500 bar) gerçekleştirilmiştir. Dolum solventi olarak metanol ve metanol-su karışımları tercih edilmiş; doldurulan kolonların performansı kalite kontrol testleri (teorik plaka sayısı, pik genişliği ve pik asimetrisi) kullanılarak değerlendirilmiştir. Halihazırda kullanılan kolon ile yeni geliştirilen kolon, optik beyazlatıcı saflık analizleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yeni geliştirilen kolonun performansı iyileşmiştir. Özellikle teorik plaka sayısında artış gözlenmiş; pik genişliklerinde daralma ve pik asimetrisinde iyileşme sağlanmıştır. Bu sonuçlar, yeni dolum tekniklerinin kolon içi partikül dağılımını homojenleştirdiğini ve kolon verimliliğini artırdığını ortaya koymaktadır Sonuç olarak, bu çalışma, kolon dolum parametrelerinin optimizasyonunun RPLC performansı üzerinde doğrudan etkili olduğunu göstermekte ve endüstriyel analizlerde yüksek verimlilik sağlayan yeni kolon teknolojilerine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is the segments of the filling sections of the columns used for phase liquid chromatography (RPLC) technology and their distributions on performance. The main purpose of the research is to reveal the performance criteria such as separation differences, peak symmetry and theoretical plate numbers of column filling change and to present the current calculations comprehensively. Within the scope of the study, column filling pressures produced from C18 material were carried out under constant pressure (500 bar). Methanol and methanol-water mixtures were preferred as filling solvents; the performance of the filled columns was evaluated using quality control tests (theoretical plate count, peak width and peak asymmetry). The new column was compared with the currently used column by optical brightener purity analyses. According to the findings, the performance of the new detail column showed improvement. In particular, an increase in theoretical plates was observed; changes in peak width and peak asymmetry were improved. These results show that the new filling techniques homogenize the problems in the column and increase the column areas. As a result, this study shows that the performance of column filling parameters directly affects the RPLC performance and contributes to new column technologies that provide high efficiency in industrial analyses.