Filamentöz mantarların üç farklı ekstraksiyon yöntemi kullanılarak matriks ile desteklenmiş lazer desorpsiyon/iyonizasyonu uçuş zamanı kütle spektrometresi ('MALDI-TOF MS') yöntemi ile tanımlanması
Comparative evaluation of three extraction methods for the identification of filamentous fungi using matrix-assisted laser desorption/ionization time-of-flight mass spectrometry (maldi-tof ms)
  1. Tez No: 920684
  2. Yazar: HURİYE GAMZE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYDAN ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Filamentöz mantarların neden olduğu invaziv mantar enfeksiyonları yüksek mortaliteyle seyreden önemli bir halk sağlığı sorunudur. Uygun antifungal tedavinin planlanması ve mortalitede düşüşün sağlanması için hızlı ve doğru sonuç veren tanımlama yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada 2018-2024 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Merkez Laboratuvarı Mikoloji birimine gönderilen steril örneklerden elde edilen filamentöz mantarların MALDI-TOF MS ile üç farklı ekstraksiyon yöntemi kullanılarak tanımlama başarılarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bronkoalveolar lavaj (BAL), bronş lavaj, plevra sıvısı, korneal kazıntı, vitreus sıvısı, doku, yara, abse, kan kültürü, katater ucu örneklerinden izole edilen 60 filamentöz mantar izolatı ile 20 dış kalite kontrol (DKK) örneği dahil edilmiştir. Genişletilmiş ekstraksiyon yöntemi, miselyum transfer (MyT) yöntemi ile Luethy ve Zelazny'nin geliştirdiği tek basamaklı zirkonyum boncuk yöntemi kullanılarak izolatlar MALDI-TOF MS yöntemiyle tanımlanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 80 izolatın tamamı (%100) MyT yöntemiyle 80 izolatın 78'i (%97,5) genişletilmiş transfer yöntemiyle ve zirkonyum boncuk yöntemiyle doğru tanımlanmıştır. Genişletilmiş transfer protokolü, zirkonyum boncuk protokolü ve MyT protokolününün ortalama tanımlama skorları sırasıyla 1.90, 2.02 ve 2.22 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Karşılaştırılan üç ekstraksiyon yönteminden en basit, hızlı ve doğru sonuç vereni MyT yöntemi olarak tespit edildi. MyT yöntemi rutinde kullanılan genişletilmiş transfer yönteminden bir basamak eksik olmasına rağmen çok daha yüksek tanımlama performansı sergiledi. Daha yüksek sayıda ve farklı filamentöz mantar cinsleriyle yapılacak çalışmalar sonucu rutin laboratuvar kullanımına kolayca uyarlanabileceğini öngörmekteyiz. Bu çalışmaların yanında MALDI-TOF MS kütüphanesinde yapılacak iyileştirmeler ve güncellemelerin de tanımlama performansını etkileyeceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Invasive fungal infections caused by filamentous fungi constitute a significant public health concern due to their association with high mortality rates. Rapid and accurate identification methods are crucial for guiding appropriate antifungal therapy and improving patient outcomes. This study aims to evaluate the performance of three different extraction methods for the identification of filamentous fungi isolated from sterile clinical samples sent to the Mycology Unit of the Central Laboratory at Dokuz Eylül University Research and Application Hospital between 2018 and 2024, using the MALDI-TOF MS technique. Materials and Methods: The study included 60 filamentous fungal isolates obtained from bronchoalveolar lavage (BAL), bronchial lavage, pleural fluid, corneal scrapings, vitreous fluid, tissue, wound, abscess, blood cultures, and catheter tips, alongside 20 external quality control (EQC) samples. The isolates were identified using MALDI-TOF MS through three extraction methods: the extended extraction protocol, the mycelium transfer (MyT) method, and one-step zirconium bead protocol developed by Luethy and Zelazny. Results: The MyT method achieved 100% accurate identification for all 80 isolates, while the extended extraction and zirconium bead methods correctly identified 97.5% (78/80) of the isolates. The mean identification scores for the extended extraction, zirconium bead, and MyT protocols were 1.90, 2.02, and 2.22, respectively. Conclusion: Among the three extraction methods compared, the MyT method was determined to be the most efficient, providing the highest accuracy and requiring less time and procedural complexity. Despite its simplified workflow, the MyT method outperformed the routine extended extraction method in terms of identification success. We anticipate that the MyT method can be readily adopted into routine laboratory workflows, subject to further validation involving a broader range of filamentous fungal species. Furthermore, enhancements and updates to the MALDI-TOF MS database are expected to contribute to improved identification accuracy.