Cyprinion macrostamus heckel, 1843 (teleostei: cyprinidae)'ün bazı biyolojik özellikleri üzerine sıcaklığın etkisi
Effect of temperature on some biological characteristics of cyprinion macrostamus, heckel 1843 (teleostei: cyprinidae)
- Tez No: 5517
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE TANYOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
43 ÖZET Bu çalışmada, sıcaklığı az çok sabit (34°C) olan kaplıca suyunda ve sıcaklığı mevsimsel olarak değişen Topardıç Deresinde yaşayan C.macrostomus populasy onları nın büyüme, beslenme ve üreme biyolojileri arştırılmış ve kaplıcadaki insanların deri ve yaraları üzerinde bes lenme nedenine açıklık getirilmesi amaçlanmıştır. Her iki populasyonun incelenen özellikleri bakımın dan saptanan farklılıkları şöyledir: 1. Kaplıca populasyonundaki bireyler yüksek sıcak lık nedeniyle yıl boyu aktif olduklarından, pullarında mev simsel büyüme halkaları yoktur. Bu nedenle yaşları saptana mamıştır. Buna karşılık, deredekiler az çok düzenli büyü - me halkalarına sahip olduklarından, incelenen bireylerin 2-5+ yaşları arasında olduğu bulunmuştur. 2. Boy-ağırlık ilişkisi hesaplamalarından, deredeki ler normal (n=3. 30382) büyüdüğü halde, havuz dakil erin da - ha yavaş geliştiği (n=2. 47335) saptanmıştır. 3. Sindirim kanalı içeriğinin incelenmesi sonucu bulunan organizma grupları arasında önemli fark olmadığı halde, deredeki populasyonun iyi beslendiği ve esas besi nini diatomelerin oluşturduğu (% 84.22) saptanmıştır. Kap- lıcadakilerin sindirim kanalında ise her zaman az miktarda bulunan besin maddelerinin çoğunluğunu ipliksi algler (% 69.23) oluşturmaktadır.44 4. Bulgulara göre, üreme mevsimi havuzlardaki po- pulasyonda Mayıs ayında, deredekin de ise, Haziranda baş layarak her iki populasyonda Temmuz sonuna kadar uzamak tadır. Gonosomatik değerler, deredeki populasyonun daha verimli olduğunu göstermektedir. 5 Havuzlardaki "balıkların, havuzlara giren insanların deri ve yaraları üzerinde beslenme nedeni ise, yüksek bir metabolizmaya sahip olan bu balıkların, metabolizmaları için ihtiyaç duyulan besini karşılama gereksinimlerinden olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
45 SULÎI.1ARY EFFECT OF TEMPERATURE ON SOME BIOLOGICAL CHARAC TERISTICS OF CYPRINIOH MACROSTOMUS. HECKEL 1843 (TELEOSTEI: CYPRIHIBAE) In this study, the growth, feeding and reproducti on biologies of _C. macrostomus populations living in the thermal spring having a more or less constant temperature of 34°C and Topardıç Stream with varying seasonal tempera tures have been investigated and it has been attempted to clarify why the fish in thermal spring fed on the skin and sores of the people. The findings obtained from both populations are as follows: 1. The fishes living in the thermal spring have no seasonal growth circleson their scales as they are active throughout the year because of the high temperature. There for, their ages could not be estimated. On the other hand, it has been found that the fishes living in the stream were between 2-5+ years of age with more or less regular growth circles on their scales. 2. According to computations on the length-weight rela tion, it has been found that C. macrostomus living in the ponds grew up slower (n=2. 47335) than the fishes living in the stream having a normal growth (n=3. 30382) 3. As a result of examining the contents of the di gestive canal, it has been establihed that the population46 in the stream had a better nourihment and their main source of feeding was diatoms (84.22 %) despite no significant dif ference in between the groups of organisms determined. As for the contents of the digestive canal on those living in the thermal spring, filamentous algaex constitued meat of the feeding materials determined always to be in little amounts. 4. According to the findings, the period of repro duction of the population in the ponds begins in Hay and that for those living in the stream in June, both continu ing until the end of July. Gonosomatic values show that the population living in the stream is more productive. 5«As far why the fish living in thermal spring ponds feed on the shores and skins of people bathing in the spring ponds, it has been concluded that these fishes with a great metabolizm may thus supply their nourihment needed for the ir metabolizm.