A blockchain-based efficient audit trail framework
Blokzincir tabanlı etkili bir denetim izi çerçevesi
  1. Tez No: 920697
  2. Yazar: BILAL S. T. ALAGHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Denetim izi, bir sistemdeki faaliyetleri kaydederek ve değişiklikleri izleyerek, kritik bir kontrol mekanizması olarak görev yapar. Muhasebe ve finans sistemlerinde yaygın olarak kullanılan denetim izleri, sahtekarlık önleme, uyumluluk ve veri yönetiminde önemli bir rol oynar. Ancak geleneksel denetim izi sistemleri genellikle verimsizdir, yüksek maliyetlidir ve güvenlik ihlalleri ile yetkisiz erişime karşı savunmasızdır. Bu kısıtlamalar, gerçek zamanlı doğrulama yeteneklerinin eksikliğiyle birleşerek, geleneksel denetim izlerinin sahtekarlığı önleme ve veri bütünlüğünü sağlama konusundaki etkinliğini sınırlamaktadır. Wirecard gibi büyük şirketlerin çöküşü ve Luckin Coffee'nin karşılaştığı zorluklar, daha güvenli, güvenilir ve verimli çözümlere olan acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Blokzincir teknolojisi, geleneksel denetim izlerine umut verici bir alternatif sunar. Merkeziyetsiz ve değiştirilemez defteri, şeffaf ve gerçek zamanlı işlem kayıtları sağlar. Blokzincir, işlem kayıtlarını otomatikleştirerek, manuel prosedürlerle ilişkili zamanı ve maliyeti azaltırken, denetim kalitesini önemli ölçüde artırır ve sahtekarlık risklerini düşürür. Bu avantajlara rağmen, blokzincir denetim sistemleri ölçeklenebilirlik ve arama konularında kritik zorluklarla karşı karşıyadır. İşlem hacmi arttıkça, belirli bilgileri almak ve doğrulamak giderek zaman alıcı hale gelmekte, blokzincir tabanlı denetim sistemlerinin gerçek dünya uygulamalarında pratikliğini sınırlamaktadır. Bu tez, blokzincir içindeki belirli bilgilerin doğrulanması için yeni bir çözüm olarak Kriptografik Biriktirici'yi kullanarak bu zorlukları ele almaktadır. Kriptografik Biriktirici, işlem verilerini tek bir kompakt değerde toplayarak, tüm blokzincir'e erişmeden üyelik doğrulamasını etkin bir şekilde sağlar. Bu yaklaşım, blokzincir tabanlı denetim sistemlerinin verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde artırarak, temel özellikleri olan değiştirilemezlik, güvenlik ve kullanılabilirliği korurken, büyük ölçekli uygulamalar için pratik olmalarını sağlar. Bu yaklaşımı doğrulamak için araştırma, RSA tabanlı Kriptografik Biriktirici'nin performansını Sawtooth platformunda değerlendirerek, doğrusal işlem arama, veritabanı destekli işlem arama ve blokzincir platformuna özgü çözümler gibi mevcut yöntemlerle karşılaştırmıştır. Test sonuçları, RSA Kriptografik Biriktirici'nin karmaşıklığı ile işlem doğrulama süresini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Arama ve ölçeklenebilirlik sınırlamalarını ele alarak, bu araştırma, güvenli ve verimli denetim çözümlerinin benimsenmesine katkıda bulunmaktadır. Önerilen çerçeve, yalnızca doğrulama sürecini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda mevcut blokzincir tabanlı denetim sistemlerine sorunsuz bir şekilde entegre olur. İşlem verilerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde doğrulanmasını sağlayarak, blokzincir denetim sistemlerinin kritik bir yönünü ele alır. Arama yerine doğrulamaya odaklanarak, bu araştırma, gerçek dünya uygulamaları için pratik bir çözüm geliştirmek üzere kapsamını daraltır. Bu araştırmanın önemi, denetim uygulamalarında devrim yaratma potansiyelinde yatmaktadır. Kriptografik Biriktirici'yi kullanarak kuruluşlar, sağlam, değiştirilemez ve ölçeklenebilir denetimler elde edebilir, şeffaflığı ve uyumluluğu sağlayabilir ve finansal sahtekarlık risklerini azaltabilir. Bu yaklaşım, geleneksel ve blokzincir tabanlı denetim sistemlerinin karşılaştığı zorluklar için ölçeklenebilir ve verimli bir çözüm sunarak, blokzincir teknolojisinin denetim, sahtekarlık önleme ve uyumluluk alanlarında daha geniş çapta benimsenmesini sağlar. Bu çalışmanın bulguları, yalnızca denetim izlerinin güvenilirliğini ve verimliliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda güvenli veri yönetimi ve işlem doğrulamada kriptografik tekniklerin daha geniş anlamda anlaşılmasına da katkıda bulunur. Sonuç olarak, bu tez, arama ve ölçeklenebilirlik gibi kritik zorlukları ele alarak, blokzincir denetim alanında mevcut durumu ileriye taşımaktadır. RSA tabanlı Kriptografik Biriktirici, etkin ve güvenilir işlem doğrulama için güçlü bir araç olarak ortaya çıkmakta, blokzincir tabanlı denetim sistemlerini büyük ölçekli uygulamalar için daha pratik ve ölçeklenebilir hale getirmektedir. Teorik gelişmeleri gerçek dünya gereksinimleriyle köprüleyerek, bu araştırma, geniş bir uygulama yelpazesinde güvenli, verimli ve ölçeklenebilir çözümler sunan yeni nesil denetim izi sistemleri için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
An audit trail records activities and tracks changes within a system, serving as a crucial tool for fraud prevention and data management. However, traditional audit trail systems often suffer from inefficiencies, high costs, and vulnerability to security breaches and unauthorized access, limiting their effectiveness in real-time fraud detection. These limitations highlight the urgent need for more reliable, secure, and efficient solutions. Blockchain technology, with its decentralized and immutable ledger, provides a promising solution. By offering tamper-proof, transparent, and real-time transaction records, blockchain significantly enhances the reliability, efficiency, and security of audit trails, revolutionizing auditing practices and increasing stakeholder trust. Despite these advantages, a significant challenge remains: as the volume of transactions increases, retrieving and verifying specific information becomes increasingly time-consuming and resource-intensive. This issue, often overlooked in research, limits the scalability and practicality of blockchain-based audit systems in real-world applications. This thesis focuses on developing an efficient approach for verifying specific information within a blockchain, addressing the limitations of searchability and scalability in current audit trail systems. The proposed approach introduces the Cryptographic Accumulator as a novel solution to these challenges. By accumulating all transaction hashes into a compact data structure, the cryptographic accumulator enables auditors to verify transaction authenticity without exhaustive searches or supplementary systems. Our study evaluated this approach on the Sawtooth platform, comparing its performance against linear transaction search in blockchain, database-supported transaction search in blockchain, and blockchain platform-specific solutions. Test results prove that RSA-based cryptographic accumulator significantly enhances audit trail information verification efficiency with O(1) time and space complexity, making blockchain-based audit trail systems more practical and scalable for large-scale applications. This research contributes to the advancement of blockchain technology, paving the way for its adoption in domains requiring secure, efficient, and scalable audit solutions.