Türkiye'de ilçe merkezi kentsel yerleşmelerde deprem riskine karşı kentsel dayanıklılık ve kentsel yoğunluk ilişkisi
The relationship between urban resilience and urban density in district centers in Turkey regarding earthquake risk
- Tez No: 920711
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Kentsel dayanıklılık, depremlere karşı kentlerin direnç gösterme, olası zararları en aza indirme ve hızlı bir şekilde toparlanabilme kapasitesini ifade etmektedir. Günümüz kentlerinde yapılaşma düzenlemeleri, dayanıklılığı artırmak açısından önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu düzenlemelerde dayanıklılık parametrelerinin göz ardı edilmesi, kentlerin depreme karşı kırılganlığını arttırarak olası riskleri arttırmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, kentlerin depreme karşı dayanıklılığını arttırmak için gerekli unsurları belirlemek ve yapı yoğunluğu düzenlemeleri ile kentsel dayanıklılık arasındaki ilişkiyi analiz ederek riskleri en aza indirmeye yönelik öneriler sunmaktır. Bu kapsamda, Türkiye genelinden % 5 oranında seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen otuz yedi ilçe merkezi incelenmiştir. Her ilçede bir hektar büyüklüğünde üç farklı kentsel fonksiyona(konut, çalışma ve merkez alanları) sahip inceleme alanları seçilmiştir. Yoğunluk oranları kapsamında elde edilen bulgular, kentsel planlama süreçlerinde ekonomik avantajların öncelikli olarak değerlendirildiğini ve dayanıklılık ile güvenlik unsurlarının yeterince göz önünde bulundurulmadığını ortaya koymaktadır. Bu durumun gelecekte önemli yapısal ve güvenlik sorunlarına neden olabileceği öngörülmektedir. Dolayısıyla, kentsel gelişim süreçlerinde ekonomik ve sosyal boyutların daha kapsamlı ve sürdürülebilir bir yaklaşımla ele alınması gerektiği anlaşılmaktadır. Karar alma süreçlerinde kısa vadeli ekonomik faydalar yerine, uzun vadeli risk azaltma öncelikleri dikkate alınmalıdır. Bu yaklaşım, deprem ve diğer doğal tehditlere karşı daha güvenli ve dayanıklı kentlerin inşa edilmesinde olanak tanıyacaktır. Çalışma kentsel dayanıklılığın arttırılması için planlama süreçlerini ve yapılaşma politikalarının bütüncül bir yaklaşımla yeniden ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban resilience refers to the capacity of cities to resist earthquakes, minimise possible damages and recover quickly. In today's cities, building regulations play an important role in increasing resilience. However, ignoring resilience parameters in these regulations increases the vulnerability of cities to earthquakes and increases possible risks. The main purpose of this study is to determine the necessary elements to increase the resilience of cities against earthquakes and to present suggestions to minimize risks by analyzing the relationship between building density regulations and urban resilience. In this context, thirty-seven district centers determined by a random sampling method of 5% from all over Turkey were examined. In each district, study areas with three different urban functions (residential, working and central areas) of one hectare were selected. The findings obtained within the scope of density ratios reveal that economic advantages are primarily evaluated in urban planning processes and resilience and security elements are not sufficiently taken into consideration. It is foreseen that this situation may cause significant structural and security problems in the future. Therefore, it is understood that economic and social dimensions should be addressed with a more comprehensive and sustainable approach in urban development processes. In decision-making processes, instead of short-term economic benefits, long-term risk reduction priorities should be taken into account. This approach will enable the construction of safer and more resilient cities against earthquakes and other natural threats. The study emphasizes that planning processes and construction policies should be reconsidered with a holistic approach in order to increase urban resilience.