Stokastik talepli tesis yeri seçimi ve araç rotalama problemi: Ecza deposu örneği
Stochastic demand facility location and vehicle routing problem: A case study of a pharmaceutical warehouse
- Tez No: 920713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BAYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Lojistik sektörü, gün geçtikçe belirsizleşen talep dinamikleri, değişen müşteri beklentileri ve sıkça karşılaşılan operasyonel problemler ile mücadele etmektedir. Bu nedenle lojistik operasyonların etkili bir şekilde yönetilmesi ve kaynakların en verimli şekilde kullanılması, sektördeki şirketlerin rekabet avantajı elde etmesi açısından hayati önem arz etmektedir. Tesis yeri seçimi ve araç rotalama kararlarının lojistik maliyetlerine büyük etkileri olmaktadır. Gerçek hayat problemlerinde taleplerin değişken olması bu kararların alınmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, lojistik operasyonlarda değişken müşteri taleplerinden kaynaklanan belirsizlikleri dikkate alarak, maliyet en iyilemesi sağlayacak bir model geliştirmek ve pratikte uygulanabilir bir çözüm sunmaktır. Literatürde stokastik talepli tesis yer seçimi ve araç rotalama problemlerinin birlikte ele alındığı çalışmalar sınırlı sayıdadır. Ayrıca, müşteri hizmet düzeylerinin hesaplanarak stokastik taleplerin karşılanması yaklaşımının getirilmesi bu araştırmayı özgün kılmaktadır. Bu çalışmada, stokastik talepli tesis yer seçimi ve araç rotalama problemleri birlikte ele alınmıştır. İzmir ilinde faaliyet gösteren bir ecza deposunun müşteri taleplerini en uygun maliyetle karşılayabilmesi için açılacak olan yeni tesisin yeri ve araç rotalama kararları belirlenmiştir. Bu bağlamda, müşteri talepleri Arena Simulation Software'in 16.0 benzetim programı kullanılarak analiz edilmiş ve talep dağılımlarının uygunluğu değerlendirilmiştir. Ardından, stokastik talepli tesis yer seçimi problemi ve araç rotalama problemi için karma tam sayılı matematiksel model geliştirilerek GAMS 24.9.1 yazılımında çözümlenmiştir. Talebin beklenen değeri ve %90 müşteri hizmet düzeyi ile önerilen modeller karşılaştırılmış ve en küçük değerler sırasıyla 317.184.890 ve 316.645.050 bulunmuştur. Cezai maliyetlerin olması sebebi ile bu vaka çalışmasında % 90 müşteri hizmet düzeyi uygun sonuç vermiştir. En iyilemeyi sağlayacak bir model geliştirmek ve pratikte uygulanabilir bir çözüm sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The logistics sector is increasingly challenged by uncertain demand dynamics, changing customer expectations, and frequent operational problems. Therefore, effectively managing logistics operations and utilizing resources in the most efficient manner is crucial for companies in the sector to gain a competitive advantage. Facility location and vehicle routing decisions have significant impacts on logistics costs. In real-world problems, the variability of demands makes these decisions more complex. The purpose of this study is to develop a cost-optimizing model that addresses uncertainties caused by fluctuating customer demands in logistics operations and to provide a practical solution. In the literature, studies that jointly address stochastic demand facility location and vehicle routing problems are limited. Additionally, the introduction of the approach to meet stochastic demands by calculating customer service levels makes this research unique. In this study, stochastic demand facility location and vehicle routing problems were jointly addressed. For an existing pharmaceutical warehouse operating in İzmir, the location of a new facility and vehicle routing decisions were determined to meet customer demands at the optimal cost. In this context, customer demands were analyzed using the Arena Simulation Software 16, and the suitability of demand distributions was evaluated. Subsequently, a mixed-integer mathematical model was developed for the stochastic demand facility location and vehicle routing problem and solved using GAMS 24.9.1 software. The proposed models were compared based on the expected value of the demand and a 90% customer service level, with the minimum costs found to be 317,184,890 and 316,645,050, respectively. Due to the presence of penalty costs, a 90% customer service level was found to yield the most appropriate result for this case study. The aim is to develop a model that ensures optimization and offers a practical solution.